Expandér

Expandér lze označit za jednu z prvních forem posilovacích pomůcek. V současnosti je již v pozadí a zapomenutý. Z jeho základních vlastností vychází i současný populární latexový pás zvaný též Dyna-band.

Mezi hlavní výhody obou jmenovaných pomůcek patří lehkost, přenosnost a skladnost. Expandér tak představuje ideální, jednoduchou a relativně levnou pomůcku k posílení a tvarování partií doma nebo na cestách.

Činky i stroje působí na sval odlišně. Zatímco u činky překonává cvičenec největší odpor na začátku opakování, u cvičení na strojích je překonávaný odpor prakticky konstantní. Znamená to, že během celého opakování je na sval vyvíjena stejná síla. U činek je tento fakt způsoben vlivem přitažlivosti země a u strojů za to může jejich samotná konstrukce. Expandér nepůsobí na sval ani jako činka a ani jako stroj. Tím jak se guma, případně pružina natahuje, roste i odpor, který cvičencům klade. Znamená to, že největšího odporu je dosahováno ne na začátku, ale v samotném závěru opakování. Tento fakt umožňuje přidat do tréninku něco nového a pomoci tak sval lépe procvičit a prokrvit.

Zvýšené prokrvení pomáhá ke zkvalitnění vyrýsování svalu a jeho lepšímu "vymodelování". Cvik si tak najde jako doplněk místo v posilovacím tréninku dospělých, stejně jako stabilizace před zahájením posilování u mládeže. Kromě posilovacího tréninku je expandér vítanou pomůcku i v kondičním tréninku jiných sportů (atletickém tréninku).

Největší nevýhodou expandéru je menší baterie cvičení, která neobsáhne procvičení celého těla. Navíc důvodem, proč se na expandér tak často zapomíná, je i malá znalost známých cvičení.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus