Vlastnit a psát si sportovní deník je podobné jako mít deník obyčejný. Hlavní rozdíl je však v tom, že se nezaznamenává, co člověk během dne zažil, ale průběh tréninkového procesu, popřípadě i stravování. A na co jsou tyto poznámky dobré? Pokud je sportovec píše poctivě a přesně, s odstupem času je možné se poohlédnout a zhodnotit, co sportovci prospělo nebo naopak kde udělal chybu. Snadněji se tak najde prostředek, po kterém se projevila zvýšená výkonnost a stejně tak prostředek, který působil opačně. Jeden univerzální postup se nedá použít tak, aby účinkoval u každého. Tréninkový deník však pomůže odhalit, na jaké prostředky organismus reaguje kladně. Možná si teď říkáte, že k nalezení chyby by stačilo trošku se ponořit v paměti. Je možné si vzpomenout zpětně na trénink několik dní, ale maximálně pár týdnů dozadu. Údaje takto vytěžené z paměti nejsou obvykle úplné a jsou značně nepřesné. V tréninkovém deníku je možné vidět zpětně posloupnost a systematičnost nejen několika týdnů nebo měsíců, ale i let. Na takových podrobnostech se potom dá snáze budovat nový tréninkový plán, který bude plynule navazovat na ten předešlý. Výhoda je i v tom, že pokud dojde k výměně trenéra, nový trenér nebude mít problém na práci svého předchůdce navázat. Je možné také svůj deník vzít a porovnat s jinými sportovci. Psaním deníku a jeho pozdějším opětovným čtením se sportovec nezanedbatelně vzdělává. Učí se na svých chybách, stejně jako na úspěších a přichází na to, jak jeho tělo na konkrétní prvky tréninkového procesu reaguje.
To, co bude součástí záznamů, je pouze na sportovci. Kromě tělesných cvičení je možné zaznamenat své pocity z tréninku, pocity únavy, elánu, čas věnovaný regeneraci, složení výživy nebo výživových doplňků. Informace ze stravování si vedou zejména lidé, kteří chtějí mít lepší přehled o přijatých kaloriích.
Co sport, to jiný přístup. Existuje několik různých metod, jak vést tréninkový deník. Jednotlivé sporty si navíc zvykly používat osobité značky a zkratky. Do deníku se zapisují cvičení a aktivity v pořadí, v jakém byly provedeny. Podle jejich charakteru se k nim přiřazuje příslušný počet opakování, hmotnost závaží, délka tratě nebo čas jejich provádění. Pro posilovací trénink by pak údaj vypadal například takto: běh 80x8x5. Tyto údaje se pak sčítají a dají se vyhodnotit za určité časové období (týden, měsíc, rok). Neodmyslitelnou součástí je datum. Tento údaj je téměř vždy v horní části deníku, protože to zlepšuje orientaci a zrychluje vyhledání konkrétního tréninku.
Pro založení tréninkového deníku nebudete potřebovat nic víc než sešit. Je možné si psát záznamy o tréninku i na samostatné listy papíru, ale je zde velká pravděpodobnost ztráty, stejně jako značná nepřehlednost po jejich nahromadění. Pokud peníze nerozhodují a máte pevné nervy při shánění, můžete to zkusit s originálním tištěným tréninkovým deníkem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu