Jak si vybrat ploutve?

Ploutve umožňují potápěčům rychlé a efektivní plavání na hladině i pod vodou. Plně vystrojený potápěč, který by se ocitl bez ploutví byť jen v mírném proudu, stal by se prakticky imobilním.

Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu ploutví jsou různé druhy plastů a stará dobrá guma.

 

V zásadě rozlišujeme dvě základní kategorie ploutví:

s plnou patou

páskové

 

Ploutve s plnou patou jsou většinou lehké, obouvají se naboso a jsou určeny zejména na potápění s ABC nebo na přístrojové potápění v teplých vodách tropického pásma, které předpokládají pískové pláže nebo ponory z plavidla.

Páskové ploutve mají v zadní části posuvný řemínek, jehož funkcí není, jak se nováčci často domnívají, umožnit nastavení na různou velikost nohou, ale spíše možnost pohodlnějšího obouvání. Zpravidla jsou masivnější, s velkým vnitřním prostorem pro použití neoprenové ponožky nebo boty suchého obleku. Používají se především na přístrojové potápění.

 

Z čeho se skládají ploutve?

Ploutev se skládá z listu, která je záběrovou plochou ploutve, a bačkůrky, do které se nasouvá noha. Velikost a tvrdost listu je určena typem potápění, kterému se jedinec hodlá věnovat. Na nádechové formy potápění se používají delší ploutve, jejichž listy jsou vyráběny především z karbonu a různých lehkých, ale přitom pružných materiálů. Čím je na potápěči více nabalené výstroje, tím kratší ploutve zvládá. Techničtí potápěči, jejichž výstroj často váží i 70 kg, používají krátké, ale extrémně tvrdé listy ploutví.

Nasouvací část ploutví může mít také různý tvar. Je vcelku bezpředmětné jaký, zda bude mít otvory na prsty v přední části, nebo výpustné kanálky na odtok vody. Důležité je, aby byla bačkůrka dostatečně velká a netlačila potápěče. Připouštíme však, že otvory v ploutvích zamezují vznik nepříjemného podtlaku v ploutvích při pokusu o jejich zouvání.

 

Řemínky ploutví

Popruhy a přezky řemínků ploutví jsou součástí ploutví, kterým bychom při nákupu měli věnovat pozornost. Je vhodné, pokud si při výběru všímáme jejich kvality a pevnosti. Přezky by měly jít snadno ovládat, nejlépe i jednoručně, nebo také v hrubých neoprenových rukavicích. Konstrukčně by měly být tak přizpůsobeny, aby se pod spony či posuvný mechanismus nemohly dostat drobné kamínky štěrku a další předměty.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus