Jak vybrat rotoped?

Přemýšlíte o koupi rotopedu, případně o koupi cyklotrenažéru, při výběru byste se měli zaměřit na následující části, resp. funkce vyhlédnutého zařízení:

1. Brzdný systém

V zásadě známe čtyři hlavní druhy brzdných systémů:

-Čelisťový brzdný systém

-Pásový brzdný systém

-Magnetický brzdný systém

-Indukční brzdný systém

 

Pásové a čelisťové brzdné systémy patří svou konstrukcí mezi jednodušší a vyznačují se nepravidelným a hlučnějším chodem.

Magnetické a indukční brzdné systémy mají delší životnost, jsou spolehlivější a vyznačují se tichým plynulým chodem.

 

2. Zátěžové kolo

Je známo, že zátěžové kolo má značný vliv na plynulost a kvalitu jízdy na stacionárním kole. Obvykle platí, že kolo s větší hmotností zajistí zařízením plynulejší chod bez jakoby "sekání" v pedálech během šlapání.

Při 2 stupňovém drive systému je však plynulost chodu zajištěna i při menším zátěžovém kole a také je při nižší hmotnosti kola možnost dosažení vyššího převodového poměru.

Hmotnost zátěžových kol se pohybuje u klasických rotopedů obvykle od 5 do 12 kg, výjimečně i více. U cyklotrenažéru bývá hmotnost zátěžového kola od 15 kg až do 30 kg.

 

3. Madla (řídítka u klasického kola)

Držadla (ručky) se dají sklápět, ale při kvalitnějších (dražších) modelech je možnost nastavit i jejich výšku. Pro plnohodnotný trénink je důležitá správná poloha ručiček.

 

4. Zátěž rotopedu a její ovládání

Odpor proti rotačnímu pohybu při šlapání je možné ovládat manuálně, nebo elektronicky.

Manuální ovládání zátěže stacionárního kola je možné provádět ručně, otáčením nastavovacího šroubu, který má obvykle několik stupňů.

Elektronické ovládání zátěže se provádí pomocí elektronického zařízení a ovládáme jej pomocí tlačítek, které jsou většinou umístěná na monitoru (počítači) stroje. Elektronické ovládání je pro cvičení vhodnější než manuální ovládání a je i komfortnější.

 

5. Středové uložení, ložiska

Pokud chcete stacionární kolo využívat na trénink pravidelně, je třeba, aby měl kvalitní středové uložení zátěžového kola. Věnečková ložiska splňují do značné míry požadovaná kritéria, ale uložení zátěžového kola v kuličkových ložiscích zajistí vyšší kvalitu a možnost použití rotopedu co nejdéle.

 

6. Počítač, displej

Počítač Vám nabízí kompletní přehled o tréninku a při elektronickém ovládání zátěže (viz bod 4.) počítač řídí i ovládání této zátěže.

Počítač by vás měl informovat o době cvičení, rychlosti v km / hod ujeté vzdálenosti. K těmto základním funkcím jsou přiřazeny další, a to zobrazení množství spálených kalorií a tepové frekvence. Lepším a dražším modelům nechybí měření výkonu a možnost výběru tréninku z přednastavených programů, resp. tvorba vlastního programu.

 

7. Sedadlo

Při nesprávné výši sedadla může člověk cvičící na rotopedu pociťovat bolest zad a kloubů. To znamená, že nastavení výšky sedáku by mělo být jednou z hlavních požadavků při jeho koupi. U dražších modelů je možnost seřízení sedadla jak ve vertikálním, tak i v horizontálním směru.

 

8. Snímání tepové frekvence

Snímání tepové frekvenci je možné realizovat pomocí klipu, který se nasazuje na ucho cvičence, nebo pomocí snímačů umístěných v držadle.

 

9. Pedálové pásy

Upevněním nohou na pedálech pomocí nastavitelných pásů můžete předejít možnému zranění.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus