Vhodné je věnovat takovým cvičením pozornost v případech, kdy je pohyb v zápěstí snížen a po cvičeních jako například klopení a vztyčování zápěstí podhmatu. Každé strečinkové cvičení má dvě fáze. Při první nastává vyvolání napětí (odporu), které má za úkol otupit obranný reflex nervově-svalového systému. Po krátkém uvolnění následuje protažení svalů.
Klekněte si a opřete ruce o nízkou lavičku nebo podložku. Snažte se tlačit prsty do podložky tak, jako byste se na nich chtěli nadzvednout. Po asi 15 až 20 sekundách odporu uvolněte a protáhněte svaly vnitřní strany předloktí. V této poloze opět setrvejte asi 15 až 20 sekund.
Posaďte se na lavičku a položte ruce vedle sebe tak, aby prsty směřovaly vzad. Po 15 až 20 sekundách tlaku do lavičky dochází na okamžik k uvolnění a následně pomalým záklonem trupu dochází ke natažení svalů vnitřní strany předloktí, přičemž dlaně zůstávají ve stejné poloze, jako ve fázi napnutí svalstva.
Ve stoji nebo v sedě předpažte a ohněte jedno ze zápěstí směrem nahoru. Druhou rukou se zapřete o prsty ohnuté ruky. Ohnutou rukou se snažte asi na 15 až 20 sekund tlačit směrem vpřed. Po uplynutí tohoto času a mžiku uvolnění následuje fáze natažení svalů. Natažení trvá 15 až 20 sekund. Cvičení se skládá z napnutí a natažení předloktí obou rukou.
Také poslední cvičení je možné provádět ve stoje nebo v sedě. Ruce jsou v pozici před hrudníkem, dlaně jsou položeny proti sobě a vzájemně se dotýkají, resp. prsty se dotýkají a dlaně jsou mírně od sebe. Ve fázi napnutí svalů tlačí prsty proti sobě asi 15 až 20 sekund. Po uvolnění dochází k natažení za pomoci nadzvednutí loktů. V krajní poloze natažení opět vydržte 15 až 20 sekund.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu