Doping ve sportu I.

Dlouhý čas zůstaly rubriky o dopingu prázdné. V okamžiku, kdy píšu tyto řádky jsou již v ní dva příspěvky, ale ani jeden se nevěnuje dopingu jako celku. Tento článek bych proto rád věnoval charakteristice zakázaných dopingových látek a přiblížil je z pohledu jejich (téměř) společných vlastností.

Mnozí by se asi domnívali, že sportovní doping je fenoménem současným, a že ho známe asi až od poloviny 20. století. Pravda však je, že už starověcí Řekové užívali různé odvary z bylin, které měly umožnit dosahování lepších výkonů. Takové cestičky zvyšování výkonnosti jsou úzce spjaty s lidskou vlastností podvádět. Asi mi dáte za pravdu když řeknu, že tato vlastnost provází lidstvo od nepaměti.

Látkám, které se v převážné míře podílejí na sportovním dopingu říkáme anabolicko-androgenní steroidy. Je chybou pokud je lidé házejí do jednoho pytle, protože v nich existují velké rozdíly. Je to široká skupina látek, které mají rozmanité účinky (pozitivní, či negativní) a dokonce lze nalézt rozdíly i u téhož přípravku od jiných výrobců. To co je spojuje a to co, tak vábně láká, je jejich skutečně velký vliv při zvyšování výkonnosti (síly, objemu svalů). Na druhé straně mají společné i negativní dopady na zdraví sportovce.

Zatímco při vrcholovém sportu existuje reálná šance odhalení provinilce a ten musí pracovat s touto "časovanou bombou" co nejodborněji, při rekreačním sportování je pouze na uvážení závodníka kam až zajde. Může se stát, že neinformovaný člověk přestane s užíváním až v okamžiku, kdy začne mít zdravotní problémy. Tyto změny přitom mohou být jen špičkou ledovce, zatímco organismus je už dávno v nezvratně zničeném stavu. Je proto vhodné se řídit dostatkem kvalitních informací nejen o kladech, ale i vedlejších účincích, které s sebou přípravky přinášejí. Právě nepravdivé a neúplné informace napomohly rozšíření anabolicko-androgenních látek do sportu. 60. a 70. léta minulého století byla dobou experimentování. Vedla se dlouhá diskuse o jejich užívání, vlastnostech a významu a doslova ze dne na den se steroidy ocitly na černé listině zakázaných látek. Přesto se používají dodnes a z vrcholového sportu pronikají i do sportování rekreačního.

A proč jsou anabolicko-androgenní steroidy tak populární? Mnozí sportovci je berou s vědomím, že je užívají i ti ostatní a nechtějí za žádných okolností zůstat výkonnostně pozadu. Steroidy jim výrazně pomáhají zvýšit sílu a objem svalů a agresivní nálada jako vedlejší produkt těchto preparátů jim pomůže ještě tvrdší trénování. Míra konečného výkonu je do velké části podmíněna talentem a dříve či později u sportovce dojde k výkonnostní stagnaci. Věda už nenabízí řešení, tréninkové prostředky a metody se stávají neúčinnými a člověka pro kterého sport, úspěch a svaly znamenaly všechno se nechá snadněji svést i takovou cestou, protože mu nabízí řešení ...

Při takto obecném nazírání na problematiku anabolicko-androgenních steroidů nemá smysl rozepisovat jejich pozitivní účinky, protože jsou skutečně rozmanité. Jeden preparát může mít velký vliv na růst svalové hmoty, ale minimální význam při zvyšování síly. U jiného přípravku to může být přesně naopak. Negativní účinky anabolicko-androgenních steroidů lze rozdělit na hormonální a účinky vyplývající s toxicity konkrétního prostředku. O těchto vlastnostech však až příště.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus