Doping ve sportu II.

Jak jsem na závěr prvního dílu o vlastnostech anabolicko-androgenních steroidů napsal, dnes se podíváme na jejich negativní účinky na lidský organismus. Dopady lze rozdělit na hormonální a toxické, které vycházejí z vlastností konkrétních steroidních látek.

Asi první co na člověku upoutá je jeho vzhled. Průvodním znakem užívání steroidů bývá často zhoršená kvalita pokožky a její větší poškozenost. V důsledku náhlého nárůstu svalové hmoty se pokožka nestíhá přizpůsobovat objemu a dochází k jejímu narušení - trhlinám. Jinou příčinou snížené kvality kůže je nadměrná produkce tukových žláz. Pokožka je mastnější a póry se zanášejí a zapalují. Nejpostiženější oblasti jsou záda, ramena a hrudník. Mezi látky které podporují produkci tukových žláz patří také testosteron, o kterém jsme již psali. Jako prevence se proti akné využívá solárium, nebo užívání antibiotik, které však na druhé straně výrazně eliminují i chtěné účinky steroidních látek.

Většina steroidů má vliv při zadržování vody a solí v těle. Dochází k výraznému zvětšování objemu svalů, jakož i síly sportovce. Voda se kromě svalů skladuje v pokožce a v krvi. V případech velkého uskladnění vody v pokožce jsou patrné nepřirozené otoky. Mnohem větší problémy může působit voda v krevním řečišti. Její abnormální množství přetěžuje srdečně-cévní systém a dochází ke zvýšení krevního tlaku. Tato skutečnost může způsobit těžké poškození zdraví sportovce.

U mužského pokolení se mohou projevit feminizační nežádoucí účinky. Pro muže, kteří pro to mají předpoklady to může znamenat nateklé prsní žlázy, nadměrné ukládání tuků na bocích a stehnech a celková ztráta tvrdosti mužských svalů. Za tento fakt je odpovědná tzv.. aromatizace steroidů, čili přeměna jejich části na ženský hormon estrogen. Feminizační změny jsou závislé na velikosti dávek a od předpokladů každého muže pro takovou "přeměnu".

Na druhé straně něžné pohlaví může na sobě zaznamenat tzv.. virilizační jevy., což jsou mužské projevy u žen, užívajících anabolicko-androgenní steroidy. Patří sem zhrubnutí hlasu, zvýšené zarůstání na obličeji a na nohou, menstruační nepravidelnost apod.

Pro někoho může být výhodou patrná zvýšená agresivita jako vedlejší produkt užívání steroidů. Výhoda z posilovny, kde tento fakt umožňuje odcvičit tvrdší a účinnější tréninky, bývá často zastíněna nevýhodou v soukromém životě. Agresivita může totiž přerůst až do nekontrolované zuřivosti. Mezi další psychické změny patří netrpělivost, náladovost, nebo deprese.

Užívání steroidů ve věku, kdy se organismus jedince stále ještě vyvíjí, může zpomalit, nebo úplně zastavit tělesný růst. Na druhé straně může dojít ke zrychlení vypadávání vlasů.

Na vnitřních změnách organismu se podílí především toxicita těchto látek a jejich hormonální vlivy. Výsledkem toxicity jsou zpravidla různé stupně poškození jater. Nutnost filtrování toxických látek nepřispívá ani ledvinám. Jejich funkce je navíc ztížena již nahoře zmiňovaným zadržováním vody a solí. V konečném důsledku může nastat jejich dlouhodobé poškození. Mezi další negativní účinky patří žaludeční obtíže (u preparátů, které se podávají orálně), bolesti hlavy, zvýšená pravděpodobnost zranění svalů, kloubů, nebo vaziv. Škodlivých účinků na lidský organismus je skutečně mnoho a každá látka anabolicko-androgenního původu "vyniká" v něčem jiném.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus