Modafinil jako doping

Jako velká část různých zakázaných preparátů, které sportovci používají na zlepšení výkonu, tak ani modafinil nemá toto za své primární poslání.

Jedná se o látku, kterou užívají lidé trpící narkolepsií - záchvaty krátkodobého a chorobného spánku. Jak však tato látka působí na zdravého člověka? Na internetu se nacházejí různé články vypovídající o výzkumech spojených s touto látkou. Většinou však ve spojení s narkolepsií. Zde uvádím to, co jsem se dočetl.

Jedná se o účinnou psycho-simulování látku používanou proti spánku a únavě. Podle jedné studie modafinil umožnil zůstat v bdělém a aktivním stavu až o 50% déle a zabránil nechtěnému spánku o 25%. Jiná studie vypovídá, že umožnila lidem zůstat fit po celých 40 hodin. Takový účinek bude jistě žádaný nejen u narkolepsiků, ale také u sportovců, vojáků, pilotů, řidičů z povolání, nebo studentů:).

 

Jak vlastně modafinil funguje?

Jeho účinek je založen na schopnosti cíleně a podle potřeby stimulovat neurony v mozku, které odpovídají regulací spánku a bdělosti. Tento účinek není dosahován přes dopamin jako u jiných medikamentů a proto se považuje za bezpečnější (alespoň prozatím). Výsledkem je již zmíněný účinek svěžesti a bdělosti po mnoho hodin. Na modafinil-Adrafinil.com se dokonce uvádí, že teoreticky by bylo možné, aby člověk pod modafinilem mohl zůstat bdělý stovky hodin! To, co přidává modafinilu na atraktivnosti, je absence vážnějších vedlejších účinků (opět se však nabízí slovo zatím). Kromě zlepšení pozornosti a koncentrace by mohl být zajímavý i pro studenty (a nejen pro ně) účinek zlepšení paměti a celkově zlepšené schopnosti učit se.

Doposud mezi známé nežádoucí účinky, které se mohou, ale nemusí projevit patří bolest hlavy, nevolnost, sucho v ústech, nervozita, zapomnětlivost, závratě, zvracení, ztráta chuti k jídlu a možné problémy s usínáním nebo častým buzením se.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus