Pokud začátečník najde v časopise tréninkový plán známého profesionálního kulturisty a s elánem ho začne aplikovat na sebe, rychle se zklame, když zjistí, že se s ním nic neděje. Je to chyba těch, kteří si neuvědomují, že posilovací plán musí odrážet tréninkovou vyspělost, ke které je třeba se dopracovat postupně. Ani hvězdy kulturistického nebe nezačínaly s cvičením řekněme 6 krát týdně, nebo s dvojfázovými tréninky. Při vrcholné formě to vyhovovat může, ale u netrénovaného jedince se brzy dostaví jen jedno - přetrénovanost. Začátečníkům se proto doporučuje procvičování všech svalových partií v průběhu jednoho tréninku. Na svalovou skupinu by se zpočátku nemělo cvičit více, než 5 sérií. Takto se samozřejmě nedá odcvičit všechno, ale třeba si uvědomit, že to u začátečníka není cílem. Je vhodné si zapamatovat, že pokud se člověk po odcvičení z posilovny vysloveně odplazil, neznamená, že udělal pro sebe nejvíce.
Na cvičení je třeba se soustředit. Nestačí jen bezduše odcvičit a jít domů. Během tréninku působí na cvičícího množství rušivých podnětů, které je třeba vědomě odstranit. Hudba, televize, lidé v okolí atd. .. Pozornost však musí být věnována pouze maximální intenzitě svalové práce a správnému provedení cviku. Také není vhodné si zaměňovat fitnescentrum s debatním klubem. Pokud je pozornost věnovaná jen tréninku, ten by neměl přesahovat 60, maximálně však 90 minut. S přidáním "zajímavých" rozhovorů se koncentrace vytrácí a přestávky mezi cviky se prodlužují a cvik ztrácí účinnost. Na dostatečný odpočinek by pauza mezi sériemi neměla být kratší než 1 minutu a výrazně delší než 3 minuty. Pokud jsou svaly tak unavené, že už cvik nezvládnete odcvičit požadovanou intenzitou, je vhodné ho zařadit až po odpočinku (v jiném tréninku). Rozhodující by se měla být intenzita a ne délka tréninku.
To, že do tréninkového procesu nepatří jen cvičení, ale i fáze odpočinku-regenerace bývá často přehlíženo. Svaly nerostou v posilovně, ale v okamžicích kdy tělo odpočívá. Na to, aby sval rostl musí být v organismu navozený anabolismus. O třech stavech anabolismus, katabolismus a rovnováha jsme již psali zde. Na to aby svaly rostly, musí mít dostatek energie (stavebního materiálu). Nejsenzitivnější období, kdy tělo přijímá tuto energii je do 2 hodin po zátěži. Jestliže krátce po posilování namísto doplnění živin a potřebné regenerace bude pokračovat ve fyzickém zatížení, svaly určitě neporostou a můžeme docílit dokonce katabolismus. Znamená to, že tělo z nedostatku potřebné energie naopak svaly začne odbourávat, aby získalo potřebnou energii.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu