Dovolím si říci, že se tak ani nikdy stát nemůže, neboť stroje stejně jako činky nabízejí něco v čem jsou lepší, či dokonce jedinečné. Podle mého názoru není rozumné zavrhnout stroje, nebo činky a používat pouze jednu alternativu. V některých situacích a při procvičování konkrétních tělesných partií se lépe uplatní činky, jinde naopak stroje. Ideální tedy asi bude rozumné kombinování, při využití toho nejlepšího, co stroje a činky nabízejí.
Cvičení na strojích pomáhají lépe izolovat sval, což vede k efektivnějšímu procvičení této části těla. Nespornou výhodou strojů je i jejich větší bezpečnost. Při cvičení s činkou se může mnohem snadněji stát, že vás zavalí, nebo se zraníte v důsledku nesprávné techniky. Na stroji je nebezpečí mnohem menší, protože je stroj většinou konstruován tak, aby k takovéto situaci vůbec nemohlo dojít. Cvičení na strojích je prováděno po přesných drahách a to nutí cvičícího držet se striktní techniky. Dále není nutné se soustředit na udržení stability a korektní polohy, a proto je možné se plně soustředit na procvičovaný sval. Argumentem, který mluví pro stroje je i čas, který je možné ušetřit. Nemusíte pracně nosit a nakládat kotouče, jednoduše kolíkem změníte závaží a hotovo.
Na druhé straně se cvičení na strojích spojuje i s jistými nevýhodami. Stroje jsou ve velké míře specializované a každý stroj umožňuje odcvičit maximálně několik cviků. Pokud se tato skutečnost spojí i s faktem, že jsou náročné na prostor a finanční prostředky, zjistíme, že ve většině fitnesscenter neodcvičíme na strojích všechno, co bychom chtěli. Jiný problém vyvstává se skutečností, že jsou konstruovány pro lidi s průměrnými tělesnými proporcemi. Ano, uznávám že některé stroje jsou konstruovány a nastavitelné pro široké spektrum posilujících, ale jedná se spíše o výjimky.
Klasiku představují činky. Jak jsem již zmínil, stroje mají výhodu v lepší izolaci procvičování svalu. Při trénování s činkou se kromě tohoto svalu zapojují i svaly stabilizátory. Na jedné straně to lze chápat jako nevýhodu, protože je třeba vynakládat energii i na udržení stabilní polohy a samotné kontroly. Na straně druhé, jsou to právě tyto vlastnosti, které z činek dělají to, čím jsou. Fakt, že jsou posilovány i drobné svaly představuje významnou prevenci před častými poraněními. Mnohé zranění totiž vznikají právě při dlouhodobém procvičování velkých svalových partií a zanedbáváním drobných svalů. To, že tyto svaly máme a že asi na něco slouží, si uvědomíme až při jejich poranění.
Zkušenosti dále říkají, že pro rozvoj síly je vhodnější sáhnout pro činky. Tento prostředek také umožňuje provádět speciální dynamické cviky a lépe respektovat biomechaniku každého z nás. Použití činek tak znamená možnost mnohem většího výběru při zaměření se na rozvoj odlišných svalových skupin.
Ačkoli jsou činky určeny téměř pro každého, v porovnání se stroji vyžadují větší nároky na zvládnutí techniky. Jelikož stroj člověka "vede" a neumožňuje mu vykonávat nesprávně pohyby, osvojení techniky je zpravidla jednodušší a kratší. Potřebu zvládnutí techniky cvičení s činkou třeba mít na paměti, protože její absence zaručeně bude vést ke zraněním.
Na závěr chci už jen poznamenat, že činky a stroje nepředstavují jediné dvě alternativy pro silový trénink. Existuje i možnost třetí. Je jí cvičení s váhou vlastního těla.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu