Jak dýchat při cvičení?

Dýcháte když cvičíte? Určitě ano, ale kdy načasovat vydechnutí a kdy nadechnutí? Určitě jste někde četli, že při pohybu dolů se nadechujeme a nahoru vydechujeme, ale toto pravidlo neplatí vždy a tak si to tu trochu rozebereme.

Pokud vám při pohybu pomáhá gravitace (například pohyb dolů při bicepsovém zdvihu), nadechujte se a když bojujete proti gravitaci (například pohyb nahoru při bicepsovém zdvihu) vydechujete. Během jednoho opakování se jedenkrát nadechneme a jedenkrát vydechněte. Výhodou správného nacvičení dýchání je v tom, že vám umožňuje rytmický pohyb a vaše svaly netrpí nedostatkem kyslíku. No v některých náročných cvicích se budete muset od tohoto pravidla odchýlit. Například dřepy - kontrolovaný nádech a výdech je lehký pokud používáte lehkou zátěž, ale při velké váze je to prakticky nemožné. Když intenzivně trénujete vaše tělo potřebuje enormní množství kyslíku. Pokud budete zadržovat dech, v těle se budou hromadit plyny. A pokud budete dech zadržovat při každém opakování, je možné, že se dostanete do stadia kyslíkového dluhu. Je to jeden důvod, proč se budete cítit tak zničen. Na druhé straně však zadržování dechu při posledních opakováních nemusí mít žádný negativní dopad na zásobování těla kyslíkem.

Jaký závěr z toho můžete vyvodit? Při zahřívacích sériích byste se měli držet klasického dýchacího systému. Ale pokud začnete cvičit s vyšší zátěží, nechte vaše tělo, aby se o dýchání staralo samo.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus