Nemalou roli hraje jistě celkově méně času žen na sebe a své záliby, zejména kvůli péči o rodinu. Určitě se však vyplatí zorganizovat si čas tak, aby hodina času denně mohla být věnována sportování. Výsledky budou určitě pozitivní: pocit spokojenosti z pěkné postavy, zvýšené sebevědomí a zvládání běžných starostí s lepší náladou!
Další důvod, proč se dámy nevydají do posilovny může být kromě nedostatku času i nedostatečná informovanost žen o pozitivech posilovacího tréninku pro jejich organismus. O nízké úrovni informovanosti svědčí častý argument žen, proč by měly trénovat se zátěží. Tím je obava z rychlého a přílišného nárůstu svalové hmoty: "Nechci vypadat jako kulturistka, jako chlap! Z posilování mi narostou příliš velké svaly! "Apod.
Přitom pro nárůst svalové hmoty u žen než u mužů by bylo třeba cvičit s vysokou hmotností činek, využívat různé tréninkové principy zesilovačem cvičení a současně se zaměřit na vyšší příjem bílkovin ve stravě.
Trénink pro ženy však může mít úplně jiný charakter. Pokud je zaměřen na zpevnění a zeštíhlení postavy, cvičí se s lehkou zátěží a vyšším počtem opakování. Z růstu svalů tak nemusí mít žádná dáma obavu.
Určitá psychická bariéra žen, odrazující od návštěvy fitnesscentra, může existovat i z přítomnosti mužů, jichž tam bývá většinou převaha. Problémem může být dokonce vnímání ostychu za slabou výkonnost nebo vlastní vzhled. Časté argumenty jsou např. "Ale když tam chodí samí chlapi!", Nebo "Vždyť já neuzvednu žádnou činku! "Atd..
Dalším důvodem proč nenavštívit posilovnu může být zpočátku opravdu i neznalost cviků a techniky cvičení. Bez pomoci instruktora by mnohé ženy, ale ani muži nevěděli, na kterém stroji a jak cvičit: "Já bych vůbec nevěděla co tam mám dělat, já ty stroje vůbec neznám." Řešení? Hoďte obavy za hlavu, abyste se necítily osamoceně, vezměte do fitka i kamarádku a požádejte o radu kvalifikovaného osobního trenéra.
Konečně důvodem menší účasti žen ve "fitku" může být i vnímání kulturistiky stále jako "mužské záležitosti". Posilování mužů má oproti ženskému posilování mnohem výraznější tradici, která vychází z historie tohoto sportu. Získávání svalové hmoty a kulturistika (rekreační i soutěžní), byla nejprve sportovní aktivitou určenou pro muže. Argumenty žen v tomto duchu přetrvávají až dodnes: "Vždyť činky jsou jen pro chlapy, to není sport pro ženy." Apod. Svalová hmota je ale stejně užitečná pro mužský i ženský organismus! Svaly se totiž "chovají" jinak než "pasivní" depotní tuk. Pokud máme tuku příliš, představuje pro tělo zbytečnou zátěž. Pevné vypracované svaly jak u mužů tak u žen, působí velmi esteticky a přitažlivě. Svaly navíc "spalují" kalorie, neboť pro svou činnost využívají energii, kterou přijmeme v jídle! Takže ten, kdo má více svalové hmoty, spálí více energie a méně se mu pak uloží v podobě podkožních tukových polštářků!
Takže dámy, které ještě stále váháte s návštěvou fitness centra, svalů se opravdu netřeba obávat.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu