Povrchy na sportování I.

Výběr správného podkladu pro pohybové činnosti se může zdát banální a nepodstatný, ale asi by s tím naše klouby a zejména páteř nesouhlasily.

Odhlédneme-li od konkrétních sportů, které jsou vázány na specifický povrch, zůstávají zde zastoupeny i činnosti, kde máme možnost si vybrat. A proč si tedy nevybrat to nejlepší? Nedá se říct, že jeden druh povrchu je nejlepší a ostatní možná jednou provždy zavrhnout. Vše má své pro a proti a v neposlední řadě bude hrát svou úlohu asi i dostupnost konkrétního povrchu. Pokud chce člověk běhat, chodit, nebo provádět v tréninku odrazy, asi bude mít na výběr více možností, jako například při hledání místa pro hraní basketbalu, která jsou většinou vybavena asfaltovým povrchem (veřejnosti dostupné hřiště). Podívejme se nyní, jaké klady a zápory konkrétní povrchy v sobě skrývají.

Asfalt a beton - Nespornou "výhodou" je, že se asfaltka dá najít všude a pokud ji upřednostňujete, není problém začít sportovat i přímo od domu. Důvodem, proč tomuto podkladu často dáváme přednost, je naše pohodlnost. Netřeba chodit daleko a sportování po něm nevyžaduje mnoho pozornosti. Jeho rovnost prakticky nedovoluje zakopnout a sportovce svádí k zaposlouchání se do hudby na walkmanu. Takové opomíjení okolí však může být i nebezpečné, protože tam kde jsou asfaltové cesty, je obvykle i doprava. Kromě tohoto nebezpečí a smogu s tím spojeného, existuje velké riziko pro páteř a klouby. Jako první slovo, které se mi v souvislosti se sportováním na asfaltu vybaví je tvrdost! Ačkoliv si to zpočátku uvědomovat vůbec nemusíme, tělo tvrdostí těchto podkladů značně trpí. Zatímco děti jsou lehké a jejich tělo takové otřesy ponese lépe, s přibývajícími léty a zejména kilogramy se to jen zhoršuje. Jelikož ani investice do kvalitní obuvi zcela následky tvrdých otřesů při dopadu neodstraní, doporučím (pokud je možnost) zvolit pro sport jiný povrch, nebo alespoň trasu s kombinací několika podkladů.

Klady (+) Klady i zápory (+-) Zápory (-)
rovný povrch nízké nároky na pozornost trpí páteř
stejné resp. velmi podobné podmínky za suchého i deštivého počasí   trpí klouby a úpony
dobrá dostupnost a úspora času   vlivem tvrdých nárazů se člověk rychleji unaví
    Rychlé opotřebení i té nejdražší obuvi
    Často přítomnost aut a smogu

Trávník je jeden z nejdostupnějších povrchů a jedním z prostředků jak sportovat na čerstvém vzduchu. Díky optimální tvrdosti je vhodný i pro odrazový trénink, při kterém jsou otřesy výrazně větší, než u ostatních sportovních aktivit. Ideální travnatý podklad je nízký a co možná nejrovnější. Pokud si tedy člověk nechce na nerovnostech vymknout kotník, musí takový hledat. Takto přísné požadavky určitě splňují trávníky umělé a travnaté prostory různých sportovních klubů. Pokud však mezi šťastlivce, kteří na ně mají přístup nepatříte, postačí i trávníky školních sportovišť, které by měly být již přístupnější. Ať se rozhodnete pro odrazové cvičení, běh, chůzi, nebo jeden z množství kolektivních sportů, který lze na travnatém hřišti vykonávat, vyhněte se raději trávníku když je mokrý. Asi není příliš třeba zdůrazňovat, že mokrá tráva je kluzká.

Klady (+) Zápory (-)
optimálně tvrdý povrch pro velkou škálu sportovních aktivit slabší dostupnost skutečně rovných a udržovaných travnatých povrchů
menší riziko poranění při pádu na trávník jako například na beton díky své kluzkosti je mokrá tráva pro sportování nevhodná
drobné nerovnosti posilují svaly o kterých ani nevíte  
dobrá dostupnost trávníků s průměrnou kvalitou  

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus