Proč necvičit mrtvý tah?

Už samotný nadpis je tak trochu kontroverzní. Cvičení mrtvého tahu je velmi populární. Skalní příznivci budou nad takovým příspěvkem asi jen kroutit hlavou.

Mrtvý tah patří jednoznačně mezi velmi účinná cvičení. Podle způsobu provedení je účinek cílený na zadní stranu stehna - tzv. hamstringy, zadek, případně spodní část zad.

Pokud je cvik prováděn opravdu technicky správně, mrtvý tah umí být prospěšný a v tréninku má své pevné místo.

Mrtvý tah umožňuje využívat opravdu vysoké váhy. Je to jeho velká výhoda, ale zároveň i kámen úrazu.

Bohužel při cvičení mrtvého tahu je vyšší míra zranění, jako při jiných cvicích. Hlavní příčinou bývá kombinace dvou faktorů. Slabá, ochablá záda a nesprávná technika.

Pokud je člověk mladý a zdravý, jen pomalu si uvědomuje, že si nesprávným cvičením ubližuje. Než správné poloze zad, věnuje více pozornosti přidávání závaží.

Už jsem to v nejednom příspěvku zmínil, ale myslím, že za zdůraznění to stojí i zde. Celé tělo má pevnou oporu v podobě naší kostry. Jediné místo, kde tomu tak není, je právě dřík. Oporu mu zajišťuje páteř a meziobratlové ploténky. Aby jejich činnost byla co nejlehčí, musí být svaly trupu silné a optimálně dlouhé.

Takový předpoklad pro mrtvý tah však nesplňuje každý! Pokud se cvičí i přes splnění této podmínky, výsledkem mohou být zranění.

 

Kdy tedy sáhnout po mrtvém tahu?

Pokud není sportovec začátečník a má dostatečné vyvinuté bederní svaly. Důležitým předpokladem by mělo být, aby věděl co dělá a znal případná rizika.

Učení se techniky mrtvého tahu pod odborným vedením a s minimálním závažím, by měl být základ.

 

Kdy je vhodné naopak mrtvému tahu vyhnout?

Existuje široké spektrum cviků, kterými lze tyto tělesné partie rovněž procvičit. Zvláštní skupinu by proto měly tvořit posilující začátečníci.

Protože mrtvý tah neúměrně přetěžuje dřík, pozor by si měl dát prakticky každý. Velkým obloukem by se mrtvému tahu měli vyhnout zejména lidé, kteří již v minulosti s páteří problém měli. Pokud Vás občas už záda pobolívají, tímto cvikem si určitě zdraví neupevníte. Je proto na zvážení každého z nás, jaké plusy mu cvik přinese a co jím může naopak ztratit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus