Tuto schopnost lze označit i jako krátkodobou (do 20 sec.) Provedení pohybu s maximální možnou intenzitou resp. co nejrychleji. Rychlostní schopnosti jsou do značné míry podmíněny geneticky. Mezi složitý komplex, který vytváří předpoklady pro dosahování dobrých rychlostních výsledků patří zejména:
rychlé střídání relaxace a kontrakce svalových vláken
vysoká koncentrace rychlých (bílých) svalových vláken
větší zásoby ATP a CP
Vyprávět však o rychlosti, jen jako o schopnosti sportovce je obecné a ve své podstatě nepřesné. Rychlostních schopností je více a jejich úroveň a vzájemný poměr je charakteristický pro konkrétní sporty.
Frekvenční rychlost
Akcelerační rychlost
Cyklická rychlost
Akční rychlost (acyklická)
Každý člověk může mít různou úroveň výše jmenovaných schopností. Pokud sportovec dosahuje vynikající úrovně například frekvenční rychlosti, automaticky to hned neznamená, že jeho cyklická rychlost musí být také výborná.
Pro kondiční schopnosti kam patří i rychlost, existují tzv.. senzitivní období, v nichž člověk zaznamenává jejich nejlepší přírůstky. Pro rychlost je to přibližně mezi 12 - 14 rokem života. Znamená to, že pokud je mladý sportovec v tomto věku správně vedený a jeho trénink obsahuje prvky bohaté na rozvoj rychlostních schopností, získá mnohem vyšší úroveň, než při stejné tréninkové snaze až v pozdějším věku.
Frekvenční rychlost lze charakterizovat, jako schopnost provést za určitý čas co nejvíce opakujících se pohybů - tzv.. cyklů. Jako příklad můžeme uvést co největší množství kroků, skoků, úderů, otočení pedálů a podobně. Za nejsenzitivnější období této složky rychlosti se považuje 13 - 14 rok života.
Akcelerační rychlost je schopnost sportovce přejít z klidu, nebo mírné rychlosti do maximální rychlosti v co nejkratším čase. Tato schopnost je závislá na výbušné síle a na frekvenční rychlosti.
Akční, nebo acyklická rychlost představuje provedení rychlého, jednorázového pohybu. Vyžaduje velkou míru koncentrace a samozřejmě výbušné síly. Do skupiny takovýchto pohybů patří např.. atletické vrhy a hody.
Cyklickou rychlost lze označit za komplexní. Rozumíme jí výslednou rychlost sportovce, nebo schopnost překonat určitý úsek v co nejkratším čase. Je složena z elementárních schopností, jako je již zmíněná akcelerační a frekvenční rychlost. Pro dobrou úroveň komplexní rychlosti třeba rozvíjet především tyto elementární části.
Dalším faktorem, který přispívá k výsledné rychlosti je technika pohybu. Například při běhu nebude záležet jen na co největším počtu kroků, ale i na jejich délce. Pokud atlet nebude zvedat dostatečně kolena, krok bude kratší a tedy i výsledná rychlost běhu menší.
Cyklická rychlost se nejlépe rozvíjí od 12-13 do asi 18 roku života. Je náročnější na koordinaci pohybů a tedy i její místo by mělo být v tréninkovém procesu o něco později, než u jednotlivých složek rychlosti. Zatímco s technikou pohybu se dá "hrát" i v pozdějším věku, samotnou rychlost bude třeba v pozdějším věku zvyšovat zejména prostředky na rozvoj výbušné síly.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu