Toto slovo je anglického původu a znamená klamání, nebo podvádění. Technicky správně provedený cvik zatěžuje pouze cílené partie, čili prakticky plnou zátěž odpracuje izolovaný sval nebo svalová skupina. Často se ale může stát, že výkon a růst svalů se takovýmto cvičením zastaví. Existuje více možností jak svaly přinutit, aby rostly. Jednou z cest je právě cheating. Kromě zatěžované skupiny svalů, které chceme rozvíjet, se do pohybu zapojují i jiné - pomocné svaly. Zde je třeba zdůraznit, že cheating by neměl sloužit ke zlehčování zatížení procvičování skupiny, ale umožnit naopak namáhavější a lepší procvičení. Zastánci tohoto cvičení ho obhajují s tvrzením, že jim umožní odcvičit více a tak docílit ve svalech větší stres. Odpůrci naopak tvrdí, že pokud zatěžovaný sval zátěž nezvládá je lepší cvičit s menšími závažími a technicky správně.
Důvod, proč se rozvoj svalu zastaví je skutečnost, že šlacha nestíhá růstu svalu a potřebuje jistý čas, dokud také zesílí. Pomocnými pohyby dochází při začátku k odlehčení šlach, dokud se do cvičení nezapojí svaly. Důležité je soustředit se na práci svalů a ne na samotný cheating. Pomocné pohyby by neměly být extrémní a nekontrolované.
1. Využívá se velká zátěž, se kterou cvičenec není schopen provést potřebný počet opakování. V tomto případě se využívá cheating již od samého začátku posilování. Svaly jsou tak více zatíženy a vytváří se proto předpoklad pro růst svalové hmoty.
2. Při druhé variantě se posiluje s běžnou váhou, která se používá při technicky správném provedení cviku. První opakování se provádějí technicky správně, na procvičovaný sval působí izolovaně. V okamžiku, kdy už cvičenec cítí, že opakování nedokončí, zapojí do práce pomocné svaly a provede tak ještě několik opakování.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu