Kardio trénink
Pomocí kulturistického tréninku můžeme dosáhnout zvětšení objemu, větší hustotu svalstva nebo dokonalejší vyrýsovanost. Tyto všechny znaky se dají pozorovat pomocí pohledu a jsou i hlavním kritériem při hodnocení účinnosti tréninkového zatížení.
Na druhé straně silový trénink podporuje vyšší hustotu kostí, zvyšuje volné vlastnosti, podporuje psychickou odolnost, tedy takové děje a změny, které nejsou vidět pohledem. Ani jedny z účinků na organismus nelze podcenit a je třeba je rozvíjet současně.
Zvláštní vliv má trénink na srdce, které tvoří nejdůležitější sval v lidském těle. Kardiovaskulární systém je tvořen srdcem, cévami a krví. Jeho hlavním úkolem je transport kyslíku do pracujících orgánů a následně odstraňování odpadů metabolismu.
Dokonalý srdečně-cévní systém je zárukou bezproblémového fungování organismu a je předpokladem optimální reakce organismu na silový trénink, což znamená, že trénink je limitován úrovní a potenciálem srdečně - cévního systému.
Ještě donedávna platná pravidla silového tréninku, která vycházela z předpokladu, že kardio-trénink je nevhodný a škodlivý jsou již naštěstí vyvrácena současnými vědeckými názory založenými na experimentech a praxi. Současný silový trénink se bez kardio-tréninku prakticky nedá nahradit a ti, kteří se o to snaží škodí nejen svému srdci, ale současně i ostatním systémům v organismu.
Obyčejné posilování má na rozvoj kardiovaskulárního systému jen malý až téměř žádný vliv. Abychom zvýšili vliv na tento systém je třeba trochu upravit tréninkový systém. Je třeba snížit hmotnost a zvýšit počet opakování a je třeba zkrátit přestávky mezi sériemi a cvičeními co nejvíce. Jako nejvhodnější metoda takového cvičení se jeví kruhový trénink, který má největší účinnost na srdce a celý kardiovaskulární systém ze všech tréninkových metod. Nevýhodou takového tréninku je, že nedosáhneme extrémně velkých svalů, ale zato prospějeme našemu zdraví a pozměníme stereotypnost silového tréninku. Vhodné je do tréninku zařazovat i souvislou aerobní činnost, ať už je to jogging, plavání nebo běh, nebo můžeme využít trenažéry přímo v posilovně.
Mezi hlavní výhody kardio-tréninku patří:
- Větší objem čerpání krve
- Fyziologicky zvětšené srdce
- Snížení krevního tlaku
- Snížení klidové tepové hodnoty
- Zvětšení objemu hemoglobinu
- Účinnější zásobování svalů kyslíkem
- Rychlejší odstraňování zplodin z organismu
- Snížení cholesterolu
- Snížení objemu podkožního tuku
- Zvětšení objemu krevní plazmy
Většina kulturistů se bojí zařazovat kardio-trénink do přípravy z obavy o ztrátu svalové hmoty. Tyto obavy jsou však jen z části pravdou a to v případě, že se kardio-trénink aplikuje v nadměrném množství bez dostatečné kontroly. Optimálním dávkováním v žádném případě nehrozí ztráta svalové hmoty a naopak vlivem takového tréninku dochází částečně k posílení některých svalů.