Princip vynucených opakování

Princip vynucených opakování nebude pro většinu z vás neznámou tréninkovou metodou. Je až příliš často k vidění v posilovnách. Častokrát je využíván ve větší míře než by měl být, a s chybami. Co je princip vynucených opakování?

Princip vynucených opakování je možné využít v objemovém i v tvarovacím tréninku. Popularita tohoto principu spočívá v možnosti cvičit v sérii až za hranici přirozených možností svalu. Bez dopomoci provede cvičenec s danou váhou například 7 opakování. Pokud se za něj na benchpress postaví sparingpartner zvládne o 1-3 opakování více. Sval tak dostává větší stimul, který vede k přísnějšímu procvičení svalu a následně k jeho růstu.

Za nespornou výhodu tohoto principu patří i jeho psychická stránka. Pokud procvičuje tlak na lavičce nebo dřep sám, soustředění je roztříštěné. Představa, že zůstaneme ležet s činkou na hrudi, má silný vliv na podvědomí. Pokud si sportovec není jistý zda by následující opakování sám zvládl, ze strachu si ho častokrát raději už odpustí.

Jiným způsobem bude pracovat psychika pokud vím, že za mnou stojí zkušený sparing, na kterého se mohu plně spolehnout. Soustředění bude v 100 procentní míře směřováno na mé opakování a překonání závaží.
Sparingpartner je zde v tuto chvíli jen a jen pro nás. Určitě se budeme chtít ukázat v tom nejlepším světle. Výsledkem může být větší snaha a soustředění na sérii.

Z výše uvedeného vyplývá další nesporná výhoda - tou je vyšší bezpečnost při cvičení.

Jak se říká, všeho moc škodí. Také dopomoc při cvičení by měla být prováděna s mírou. Ideální je, pokud se omezí na poslední 1-2 opakování v posledních dvou sériích cviku. Bohužel, často je ve fitcentrech vidět pravý opak. Ne zřídka se dopomáhá prakticky od prvního opakování. Při pohledu na cvičícího a sparinga se občas zamyslím, kdo vlastně cvičí a kdo dává dopomoc.

Sparingpartner by měl umět dávat dopomoc. Při překonávání mrtvého bodu většinou stačí pomoci jen nepatrně. Zbytek už sportovec zvládne sám.

Na druhé straně pokud pomáhající cítí, že začíná ve velké míře přebírat hmotnost závaží, měla by se série ukončit tímto opakováním.

 

Jaké nevýhody přináší princip vynucených opakování?

Smysl dopomoci zůstává často nepochopen. Vynucené opakování způsobí, že sval bude po tréninku více vyčerpaný a trénink náročnější. Tím, že ženeme sval za jeho přirozenou hranici velmi často, nemá čas na regeneraci. Zvyšuje se riziko přetížení nebo přetrénování.

 

Jaké výhody přináší princip vynucených opakování?

Kvalitnější a tvrdší procvičení svalu za hranici přirozených možností

Vyšší bezpečnost cvičení

 

Chyby:

Nepřiměřeně vysoká zátěž a z toho pramenící další chyby.

Dopomoc od prvního opakování

Využívání principu vynucených opakování v nepřiměřeně velké míře

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus