Trojsérie - trisety
Každému, kdo si do této chvíle ještě nestihl přečíst samostatný článek o supersériích, resp. neví jaký princip se za tímto názvem skrývá, ho vřele doporučuji. Princip trojsérií, známý také jako trojité série, nebo trisety, totiž na supersérie navazuje.
Oba zmíněné principy spolu s principem gigantických sérií spadají do skupiny cvičení v kombinacích. Cviky jsou prováděny hned za sebou, kde je přestávka zredukována pouze na přechod mezi jednotlivými stanovišti. Zatímco supersérie se skládají ze dvou cvičení, trisety jak jejich název napovídá se skládají ze sérií tří. Zatímco supersérie jsou doporučovány pro pokročilejší cvičence, trojsérie jsou již výhradně určeny pro cvičence vyspělé. Je to dáno především velkou náročností takového tréninku a samotným určením tohoto principu.
Stejně jako supersérie, i při trisetech je možné cvičit formou procvičování antagonistů, tedy dvou svalů které plní funkci flexe a extenze (např. biceps a triceps). Zatímco supersérie by se skládala například z cvičení na biceps a následně triceps, trojsérie by byla doplněna ještě o jeden cvik na biceps (biceps, triceps, biceps). Je dokázáno, že při cvičení antagonistů, dochází k rychlejší regeneraci svalů. V praxi se tak biceps rychleji zotaví, pokud se jeho procvičování bude střídat s tricepsem. I přes toto zjištění je princip trojsérií velmi náročný a do tréninku není zařazován příliš často. Své využití nachází jako princip na smetení svalů a překonání stagnace.
Jinou variantou využití trojitých sérií je procvičování jedné partie ve třech odlišných cvicích. Stejně jako při supersériích na jednu svalovou partii, i zde je důležité, aby se cviky vzájemně doplňovaly a umožnily tak kvalitnější procvičení svalu z různých úhlů. Klasickým příkladem takto sestavené trojité série, která je často k vidění ve fitcentrech je procvičování ramen. Na to, aby se procvičily všechny hlavy deltového svalu je třeba cvičit postupně předpažování, upažování a nakonec upažování v předklonu.
Obecně platí, že pokud jednu svalovou partii zatížíme třemi za sebou jdoucími cviky, výrazně vzroste prokrvení a napumpování svalu. Je to však velmi náročný trénink, protože alespoň první dva cviky by měla zůstat zátěž vysoká. Poctivé odcvičení je tak velmi náročné, což je i důvod, proč se nedoporučuje zařazovat do tréninku trojsérie velmi často. Samotní kulturisté sahají po trojitých sériích především v předsoutěžních období, kdy je důraz na vyrýsování a tvarování svalů největší.