Protein nebo gainer?
Jaký přípravek je vhodný právě pro mě? V čem jsou rozdíly mezi gainerem a proteinem? Tento článek by měl pomoci zorientovat se většině začátečníkům.
Na zvyšování tělesné hmotnosti a budování svalů existuje řada doplňků. Výsostné postavení však stále mají tzv. gainery a proteinové přípravky. Jsou velmi populární a často si je lidé i zaměňují. Je těžké zorientovat se, pokud má sportovec jen strohé informace o výživě a účinku těchto doplňků velmi nerozumí.
Aby si sportovec dokázal vybrat, měl by začít od sebe. Jaký jsem tělesný typ?
Existuje více dělení. Nejznámější je Sheldonova metoda na:
ektomorf
endomorf
mezomorf
Většina populace se nachází v "trojúhelníku" mezi těmito ideálními somatotypy. Podle toho, ke kterému rohu trojúhelníku má sportovec blíže, bude ovlivněna i jeho výživa.
Protein
Vysoký podíl bílkovin a nízký podíl cukrů vyhovuje zejména endomorfovi. Proteiny v této formě doplňují bílkovinnou potřebu po tréninkovém zatížení. Nejsou určeny pro rychlý nárůst hmotnosti. Jde při nich spíše o zlepšování svalové hmoty.
Proteinové prášky jsou bílkoviny, které se nacházejí běžně i v potravinách. Hlavní výhodou je jejich čistota a koncentrovanost. Znamená to, že v běžné stravě je nutné přijmout mnohem větší množství potravy pro splnění stejného cíle. Spolu s potřebnými bílkovinami však přijímáme i značný podíl sacharidů a tuků.
Jedna dávka 80% proteinu (cca 30g) obsahuje podobné množství bílkovin jako 100g kuřecích prsíček.
Proteiny se dělí podle zdroje bílkovin na živočišné (syrovátka, mléčná, vaječná bílkovina a kasein) a rostlinné (sója). V praxi se setkáváme se všemi druhy bílkovin. Nejpoužívanější je syrovátka. Její hlavní výhodou je především snadná a rychlá stravitelnost a vysoký obsah aminokyselin (především BCAA).
Rychlost vstřebání představuje důležitý faktor při výběru přípravku. Syrovátka je vhodná jako doplněk stravy po tréninku nebo hned ráno.
Vaječná, mléčná bílkovina a kasein se vstřebávají pomaleji. Vhodné jsou proto někdy během dne, případně večer před spánkem. Výrobci nabízejí i produkty, kde se zdroje mísí. Výsledkem je postupné uvolňování (vstřebávání) potřebných látek. Tělo si vezme co potřebuje a efekt je větší. Opět se jedná spíše o produkt na večer před spánkem.
Sója jako zdroj bílkovin patří svojí rychlostí někam do středu. Je vhodná pro doplňování rostlinného typu bílkovin ve stravě.
Proteinové doplňky využijí zejména lidé, kterým nejde o rychlý a masivní nárůst hmotnosti. Jde spíše o pomalejší, ale kvalitnější získávání objemu.
Gainer
Uplatnění najde u lidí s rychlým metabolismem - tzv. ektomorf. Takový člověk v běžné potravě jen těžko najde dostatek kalorií, aby přibral. Rychlý metabolismus v kombinaci s náročným cvičením mu to nedovolí.
Zvláštní skupinu tvoří vytrvalostní sportovci. Jejich metabolismus nemusí být extrémně rychlý. Jejich sport však vyžaduje velké množství energie. I v takovém případě se většinou užívá gainer.
Gainer představuje kombinaci sacharidů a bílkovin. Podíl cukrů se v přípravcích nejčastěji pohybuje na úrovni 60-70%. Bílkovin 10-30%. Jedna dávka představuje 50-80g.
Zdroje energie v gainerem bývají často směsicí všeho - různé druhy sacharidů a bílkovin živočišného i rostlinného původu.
Zatímco kvalitu proteinového přípravku určují především obsažené bílkoviny, u gaineru jsou to cukry. V těch levnějších jsou jako zdroj použity zejména jednoduché sacharidy (jejich levné formy jako laktóza a glukóza).
Váha sice půjde nahoru rychleji, ale často více do tuků. Musím však připustit, že u ektomorfa, který spálí opravdu všechno, to může být jedno.
Kvalitní gainery se skládají z komplexních sacharidů. Jejich složení je tak vhodné z hlediska budování svalové hmoty.