Vyrábí se z plodů černého bezu. Bylinkáři popisují bezinky jako kompletní léčivou truhlici. Vyznačuje se antioxidačními, protizánětlivými, imunostimulačními, protivirovými, analgetickými, antipyretickými a uklidňujícími vlastnostmi. Sbíranými částmi bezu jsou květy a plody.
Květ bezu neobsahuje cukr, tak jej není možné kvasit. Plody obsahují vitamin A a C, organická barviva a cukr, a proto se zpracovávají na marmelády, sirupy a vína. Bezovice se vyrábí z planého bezu nebo šlechtěného bezu nebo je směsí obou typů. Jejich kombinací se spojuje robustnost a vzdušnost.
Destiluje se po řízeném kvašení a dozrává v kameninových nádobách. Chutná a voní velmi příjemně a charakteristicky. Ačkoli bez je jako rostlina v našich zeměpisných šířkách rozšířená skoro jako pampeliška nebo kopřiva, tak v případě bezovice se jedná o pozoruhodný a vzácný destilát. Exkluzivní výrobou bezovice se zabývá poměrně krátce společnost Carat Destillery. Jedná se o vysoce jakostní destiláty vyráběné v limitovaném počtu díky malé dostupnosti přírodních surovin. Láhve s destilátem jsou dokonce očíslovány. Bezovice obsahuje 52% alkoholu, má vábivou a lahodnou chuť.
Unikátní destilát vyznačující se jemně nahořklou, chmelově-kořeněnou příchutí piva doplněnou o vůni pivních kvasnic. Celkově ji charakterizuje aromatická vůně a ostřejší chuť. Nedá se tedy destilovat pouze víno, ale i pivo. Už od středověku se zařazovala k nejvýznamnějším nápojům svého druhu. V současnosti její přítomnost absentuje. Tento nápoj se doporučuje konzumovat k zvěřině a hovězímu masu. Na našem trhu existují destiláty z piv značek Litovel, Holba a Platan nebo i Starobrno. Na pivní destiláty se obecně specializuje pivovar Černá hora.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu