Degustace a hodnocení destilátů

Sklenička destilátu v sobě nese atmosféru stejně jako víno.

Prostřednictvím jeho barvy, vůně, chuti a struktury se do něj promítá krajina i tradice. Půda je zásadní činitel, který ovlivňuje kvalitu nápoje. Například v Single malt whisky můžeme degustovat chuť po rašelině, vřesu a slaném kamenitém pobřeží Skotské vysočiny. Princip ochutnávání destilátu a vína není však totožný.

Pro vysoký obsah alkoholu je třeba tekutinu ovonět jemně, neprovalovat ji na jazyku jako víno. Tulipánovitý pohár je pro účely degustace vhodnější než pohár na víno, protože svým tvarem pomáhá udržet koncentrované vůně nápoje. Destilátem ve sklenici zlehka zakroužíme, ale neovoníme ho bezprostředně. Síla alkoholických výparů by zahltila naše smysly.

Namísto toho držíme pohár ve výšce nosu a jemně vdechujeme výpary smíchané se vzduchem. Po odpití z nápoje tekutinu v ústech smícháme se vzduchem a necháme ji projít po celém jazyce. Při degustaci několika druhů destilátů se chuť v ústech neutralizuje suchými krekry. Hodnocení barvy nápoje probíhá v jasném denním světle oproti listu bílého papíru. Čiré destiláty jako vodka a gin jsou jasné a čerstvé. Měly by být bez nejjemnějšího náznaku zákalu.

Barevná škála brandy a whisky, která je podmíněna zejména dozráváním v dubových sudech, se pohybuje od žluté, přes jantarovou až k měděné, s náznakem zlaté. Čím delší zrání, tím tmavší barva. Tělo nápoje by mělo být zářivé a průhledné. Toto platí i pro tequilu a lehčí rumy. Vůni destilátu hodnotíme při jeho pokojové teplotě, přestože některé nápoje se podávají obvykle chlazené. V nápojích lze rozpoznat mnohé tóny zastoupené v jemném poměru.

Vůni květin lze objevit v ginu, whisky, rumu nebo též brandy, koření v tequile, whisky a ginu.

Chuť ovoce pocítíme v rumu, whisky, brandy i ginu, rašelinu ve whisky.

Byliny degustujeme v ginu a kouř ve whisky, tequile a rumu.

Chutě skryté v destilátech jsou natolik komplexní a rozdílné, že je není snadné popsat slovy.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus