Dřínkovice

Dřínkovice je destilát, jehož hlavní surovinou jsou plody dřínu obecného.

Tato rostlina se přirozeně vyskytuje ve střední a jižní Evropě, Malé Asii a Kavkazu. Pro její vzácný výskyt je zákonem chráněna. Plody dřínky, jak se jim také někdy říká, mají podlouhlý tvar a jsou rubínově červené až fialové barvy. Obsahují cukry, ovocné kyseliny, pektiny, barviva a třísloviny. Vyznačují se také sladkokyselou chutí a bohatým obsahem vitamínu C. Dřínky působí jako významný antioxidant a v lidovém léčitelství se používájí při onemocněních trávicího ústrojí.

Nejrozšířeněji se dřínky v dávnější minulosti zpracovávaly na pálenku, které se připisovaly léčivé účinky. Na Ukrajině a Kavkaze se z těchto plodů pálí likér dernovka. Dřínky představují základ regionálních produktů jako jsou například džemy, likéry a pálenky.

Známým výrobcem dřínkovice je společnost Carat Destillery. Destilát se obecně produkuje v limitovaném množství, protože keřů divoce rostoucí dřínky se na našem území nachází stále méně. Z velkého množství dřínek dokážeme získat jen malý výtažek, protože poměr dužiny plodu a jeho pecky je v značném nepoměru.

Na jeden litr destilátu potřebujeme přibližně 15000 až 20000 kusů. Dřínkovice se pokládá za exkluzivní destilát, což se samozřejmě promítá i do její ceny. U kvalitních destilátů kvašení probíhá výhradně přirozeným způsobem bez přidávání jiných komponentů.

Při jejich výrobě se obvykle vychází z receptů starých lidí. Nápoj po dozrání dosahuje specifickou chuť a vůni, kterou ocení zejména labužníci. Dřínkovice obsahuje 52% alkoholu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus