Koňak (Cognac)
Cognac (koňak) je vinný destilát stejně jako brandy a armagnac. Koňak, jak již jeho název napovídá, je spjat s Francií. V obchodech se může prodávat po tímto názvem pouze koňak, který pochází z přesně zákonem definovaného území Charante v jihozápadní části země.
Jeho výroba a metody destilace se téměř za tři století nezměnily. Původní destilát čiré barvy získal tmavou barvu díky delšímu uskladnění v sudech z hrubého dubového dřeva. Aby se předešlo hořkosti koňaku, dřevo před použitím volně leží pět let.
Víno se destiluje dvakrát. Po první destilaci se získá tzv. surový destilát s obsahem asi 30% alkoholu. Pak se destiluje podruhé, přičemž obsah alkoholu již představuje 70%. Typickou vůni koňaku dodávají pouze výpary, které vznikají v polovině destilace. Aby se získal nápoj s 40% obsahem alkoholu, během skladování se destilát smíchá s destilovanou vodou nebo se slabým koňakem.
Ačkoli místo pěstování se člení na několik oblastí (Grande Champagne, Petite Champagne, Broderies, Fine Bois, Bons Bois, Bois Ordinaires a Bois Commune), hlavní kritérium kvality koňaku spočívá ve věku koňaku. Na etiketě výrobku se setkáme s různým označením. Tři hvězdičky nebo V.S. znamená, že koňak byl uskladněn v sudu dva roky. V.S.O.P. (Very Superior Old Pale / Product), V.O. a Vieux vypovídá o jeho skladování více než pět let. Napoleon, X.O. (Extra old), Cordon Rouge, Royal, Réserve, Vieille Réserve se skladují nejméně šest let. Označení Extra přísluší koňakům s délkou skladování 50 let a více.
Koňak je svým složením stálý a v láhvi se již dále nemění. Při podávání má mít teplotu 17 až 21 ° C. Pohár s nápojem se drží mezi ukazováčkem a prsteníčkem. Lehký krouživý pohyb způsobí proudění vůně, o níž mnozí tvrdí, že je příjemnější než samotné pití.