Oskerušovice
Oskerušovice se produkuje z jeřábu oskeruše, který se vyskytuje v Českém středohoří, na jihovýchodě Moravy a v některých částech západního a jižního Slovenska.
Domovinou této ovocné dřeviny je oblast Středozemního moře, ale vyskytuje se také na Pyrenejském poloostrově, Krymu, v severní Africe či v Malé Asii. Ve Švýcarsku a Rakousku je dokonce zákonem chráněna. Plody oskeruše dozrávají koncem září a vyznačují se vysokým obsahem tříslovin.
Díky přítomnosti tříslovin mají osobité aroma. Konzumace oskerušovice se doporučuje při žaludečních potížích pro její příznivé léčivé účinky. Omezený výskyt oskeruší v celé oblasti jejího přirozeného rozšíření dělá z tohoto ovocného nápoje ten nejvzácnější a nejdražší destilát. V dávnější minulosti oskeruše v podobě moštu nacházela své uplatnění při výrobě jablečného moštu a jablečného vína. V obou případech se její přítomností zlepšila chuť, kvalita a životnost nápoje.
Příprava kvasu oskeruše probíhá podobně jako příprava hruškového kvasu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že oskeruše necháme odležet. Plody obsahují 14 - 17% fruktózy a glukózy, a proto jsou v čerstvém stavu vhodné pro diabetiky a pro lidi trpící nemocemi trávicího ústrojí.
Vzhledem k nízkému obsahu zkvasitelných cukrů nelze dosáhnout spontánně kvašení, a proto se doporučuje plody nadrtit a přidat k nim zákys v cukerném roztoku. Docukrovávání se nedoporučuje, pouze pokud jde o startovací množství. Pro tento účel se nejvíce hodí fruktóza, neboť se nezmění chuťové vlastnosti suroviny.
Ze 100 l zákvasu ze zralých plodů dosahujeme 6 až 8,5 l čistého lihu nebo 13 l destilátu. Podle odborníků je oskerušovice považována za hvězdu mezi bílými alkoholem.