Tuzemák
Tuzemák je český rum. Proč má nápoj zdánlivě neformální název? Zatímco pravý rum se vyrábí z cukrové třtiny, podstatou tuzemskéhu rumu je cukrová řepa. Na základě normy Evropské Unie, jejíž platnost se stala účinná v roce 2002, se za pravý rum považuje rum na bázi cukrové třtiny.
Výrobci se proto museli vzdát zavádějícího označení rum a přejmenovat svůj produkt. Jelikož po slově rum už sáhnout nemohli, vycházeli ze slova tuzemský, které se neváže s jiným typem alkoholického nápoje. Název tuzemák je výstižný a navazuje na předchozí označení.
Vyrábí se již 200 let a těší se u nás velkému konzumentskému zájmu. Nápoj je v zahraničí zcela neznámý, na Slovensko se vyváží dlouhodobě.
Mezi přední výrobce nápoje patří likérka Fruko-Schulz sídlící v Jindřichově Hradci a Stock Plzeň-Božkov. Tuzemák se produkuje podle tradiční receptury. Společnost Fruko-Schulz nabízí tuzemák tradiční s obsahem alkoholu 37.5% nebo 40%. Likérka ho nabízí i v netradičních 3 nebo 5 litrových lahvích. Tuzemák exluzivní s obsahem alkoholu 40% svoji vysokou kvalitu dosahuje zráním v speciálních smrkových sudech. Zástupci Pražského hradu jej zvolili za oficiální rum Pražské gardy a příznačně pojmenovali Bum Pražské Gardy. Ke slavnostnímu pokřtění rumu došlo při příležitosti přísahy Hradní stráže bývalým prezidentem republiky Václavem Havlem.