Závislost na alkoholu – pojmy

Mezi konzumací alkoholu, poškozujícím pitím a závislostí na alkoholu existuje plynulý přechod. Spotřeba alkoholu se vyjadřuje v gramech vypitého alkoholu. Standardní dávka alkoholického nápoje v Evropě představuje obvykle 10 g alkoholu. V souvislosti s mírou pití se používá několik slovních termínů.

Rizikové pití alkoholu představuje takovou úroveň konzumace alkoholu, jejímž výsledkem je škoda. Podle definice Světové zdravotnické organizace se za rizikovou konzumaci považuje v průměru 20 - 40 g alkoholu denně pro ženy a 40 - 60 g denně pro muže. Škodlivé pití alkoholu je takový způsob pití, který způsobuje škody na tělesném nebo duševním zdraví. Intoxikace se definuje jako krátkodobý stav funkčního poškození v oblasti psychologického a psychomotorického výkonu navozený přítomností alkoholu v těle.

Těžké epizodické pití vyjadřuje vypití nejméně 60 g alkoholu při jedné příležitosti. Závislost na alkoholu je seskupení fyziologických, behaviorálních a kognitivních jevů. Daný jednotlivec připisuje pití alkoholu vyšší prioritu než jiným druhům chování. Hlavním rysem je touha pít alkohol. Vedle těchto správně definovaných pojmů se vyskytuje i mnoho chybných, jejichž používání se nedoporučuje.

Umírněné pití je nepřesný výraz pro nízko rizikové pití. Toto slovo se většinou dává do protikladu se silným pitím. Rozumné pití zvané i odpovědné či společenské pití se nedá zcela rozumně definovat, protože souvisí se sociálními, kulturními a etickými hodnotami měnícími se zem od země. Nadměrné pití je totožné s výrazem rizikové pití. Tato definice se v současnosti nepreferuje.

Alkoholismus je pojem, který se používá dlouhodobě. Přestože jeho význam kolísá, zpravidla popisuje chronické soustavné pití charakterizované narušenou kontrolou nad konzumací alkoholu. Uznávaným pojmem je závislost na alkoholu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus