Zjišťování závislosti na alkoholu

Existují desítky způsobů léčby alkoholismu. Zatímco někdo si umí poradit se závislostí na alkoholu i sám, jiný vyžaduje specializovanou léčbu. Jak vůbec identifikovat, že se jedná o rizikové a škodlivé pití?

Světová zdravotnická organizace sestavila dotazník na rozpoznání poruch v důsledku konzumace alkoholu. Jeho název zní Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT-C). První otázka se týká frekvence pití, druhá otázka se ptá na množství alkoholu zkonzumovaného za průměrný den.

Třetí otázka se zaměřuje na četnost těžkého občasného pití. Výsledné skóre se u mužů a žen vyhodnocuje rozdílně. Pokud muži dosáhnou v tomto testu 5 a více bodů, respektive jejich konzumace přesahuje spotřebu 280 g alkoholu či více týdně a ženy dosáhnou 4 a více bodů, nebo jejich konzumace je 140 g alkoholu a více týdně, jsou pozváni na vyplnění celého 10-položkového AUDIT-u. Když spotřeba alkoholu je vyšší než zmíněné hodnoty a představuje výsledné skóre v intervalu mezi 8 a 15, napovídá to o rizikovém pití.

Konzument je v tomto stadiu poučen a stanoví se mu cíl ve smyslu změny svého chování při konzumaci alkoholu. Rizikové pití ještě neznamená závislost na alkoholu. Skóre v AUDIT-u v intervalu 16 a 19 už ale indikuje závislost na alkoholu. I při tomto zjištění může prospět krátké poradenství a průběžné sledování pacienta, pro kterého je důležitá motivace a zpětná vazba. Jedná se o primární zdravotní péči. Účinnost krátké intervence obvykle trvá po dobu jednoho až do čtyř let. Skóre rovné 20 bodů a více dokládá závislost na alkoholu.

Člověk s takovým bodovým ziskem absolvuje Composite International Diagnostic Interview (CIDI). Tento modul obsahuje sedm otázek. Čtyři a více pozitivních odpovědí napovídá diagnózu závislosti. Závislost na alkoholu je možné odhalit i prostřednictvím rutinního biochemického vyšetření.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus