Campari a Aquavit

Campari a Angostura jsou nejznámější nápoje typu bitter na světě. Zatímco Angostura původně sloužila pro lékařské účely, Campari byl vědomě vytvořen do míchaných nápojů. Ačkoli jeho vynikající chuť se v koktejlech popřít nedá, většinou se pije spíše se sodou a limonádou.

Receptura tohoto italského nápoje se skládá více než ze 60 bylin a rostlin. Jedním z jeho komponentů je chinin, reveň, ženšen, hořká pomerančová kůra a množství aromatických bylin. Macerace těchto složek ve směsi alkoholu probíhá dva týdny. Výsledek se doslazuje cukrem a dobarvuje šarlatem, který nápoji dodává úžasnou, hlubokou, červenorůžovou barvu. Hladina alkoholu se v závěru produkce vyrovná na 24%. Campari voní elegantně a příjemně po pomerančích, ovoci a koření.

Chuťově působí svěže a suše. Pokud má někdo raději hořké chutě, doporučuje se konzumace čistého nápoje s ledem. Campari se obvykle míchá s pomerančovou či grapefruitovou šťávou nebo vodkou. Mix Campari a sody zůstává nejpopulárnější kombinací.

Aquavit, skandinávský nápoj, nachází své místo někde mezi vodkou, ginem a whisky. Na jeho výrobu se používá bramborový nebo obilný destilát aromatizovaný kmínem, koprem, anýzem, fenyklem, kůrou z citrusových plodů a bylinkami. V překladu jeho název znamená voda života.

Ve Skandinávii existuje mnoho variací tohoto nápoje. Dánský Aquavit se považuje za nejlepší.

Aquavit se dobře pije čistý a vychlazený stejně jako vodka. Vyznačuje se poměrně jemnou chutí. Aromaticky působí komplexně s převažujícími tóny citrusů, bylin a razce. Obecně se podává k zavináčům, uzenému lososu, marinované kachně či kuřeti. Vhodný je i ke kořenitým asijským jídlům. Mezi přední značky patří Aalborg, Gamel of Linie, OP Anderson či Gamma Norrlands.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus