Guiness
Guiness, pivo irského původu, se kdysi propagovalo jako jídlo.
Síla nápoje pochází z jeho plnosti. Guiness se řadí k tmavým a krémovým pivům. Této kategorii nápojů dominuje slad před chmelem. Pražený slad se podílí na barvě, vůně a chuti. Pivo je tmavé, suché a syté. Ačkoli nápoje tohoto druhu mají poměrně vysoký podíl alkoholu, nepatří mezi ty nejsilnější.
Obecně se nehodí tato piva pít přímo z láhve. Ačkoli se typově a charakterově různí, všechna jsou hebká a uspokojivá.
Barevná škála tekutiny se pohybuje od červené, přes hnědou až po černou. Pěna bývá tmavokrémová nebo světlehnědé. Díky praženému sladu nápoje získávají aroma hořké čokolády, mleté kávy, švestek, sušených švestek či černého rybízu. V některých případech se vyskytuje kořenitý, dřevitý nebo zemitý nádech. Guiness nalitý v poháru působí přitažlivě. Je neprůhledný, tmavé barvy s tmavokrémovou pěnou. Pivo, spjaté se jménem Arthura Guinesse, vzniklo v roce 1799. Majitel pivovaru, do té doby vyrábějící Ale a porter, se tehdy rozhodl pouze pro výrobu porter.
Protože porter byl londýnský typ piva, Guiness zaměstnal zdejšího pivovarníka. Díky obohacení o pražený slad dosáhlo pivo speciální chuti a proslavilo se tak po celém světě. Slovo porter se mezitím z původního názvu vyloučilo a zůstal název Guiness Extra Stout. Pivo se vyznačuje koncentrovanou konzistencí a hořkostí. Stouto a porter se doporučují podávat při teplotě 13 ° C, aby se nejlépe projevily jejich chutě. Guiness, i když je sám o sobě velmi zasycující, se podává k jídlu. Pivo můžeme koupit na celém světě.
Tradiční Guiness nesnáší přepravu moc dobře, proto existuje jeho pasterovaná a nepasterizovaná verze.