Italská vína
Itálie je vedle Francie nejen nejvýznamnější vinařskou krajinou, ale je i největším výrobcem vína na světě. Kulturní a zeměpisnou rozmanitost krajiny zajímavě ovlivňuje produkci vín. Nejlepší vína pocházejí ze severozápadně položeného Piemontu. Dominují zde odrůdy Nebbiolo, Barbera a Moscato. Vedlejší region Lombardie produkuje velmi dobrá červená vína. Vína z oblasti Ligurie již nadchnou konzumenta méně.
Odrůdová vína Trentina, severně situovaného kraje musí obsahovat minimálně 95% deklarované odrůdy. Domácí Vernatsch představuje nejoblíbenější víno v hostincích. Nejlepší víno oblasti Veneto zastupuje Recioto di Soave DOC, charakterem zlatavé, medově-ořechové a dubové-hebké. V kraji Friuli-Venezia Giulia se pěstují původní i neitalské odrůdy révy. Mimořádnou zvláštností jsou vína Picolit DOC.
Výmluvnou kvalitou disponují vína pocházející z Toskánska. Vino Nobile di Montepilciano, Brunello di Montalcino a Chianti jsou vinařským světem velmi respektovány. V Umbrii se úspěšně produkují vína nové vlny. Přestože oblast Lazio je největší italská vinařská oblast, s kvalitními víny se zde setkáme poskrovnu. Známým zdejším vínem je nasládlá Frascati. Region Emilia-Romagna rezprezentuje populární Lambrusco. V kraji Abbruzzo se nachází málo dobrých vín. Naopak v regionu Marche není třeba dobré víno hledat dlouho. Zvláště zajímavými víny se nevyznačuje ani region Molise. Pro jižní Itálii jsou typická těžká alkoholizovaná vína.
Nejvýznamnějším vínem Puglia je Il Falcone. V Campanii se nachází málo dobrých vín. Turistickou aktrakciou jsou vína Captri DOC, Ischia DOC a Vesuvio DOC pocházející ze svahů Vesuvu. V Basilicatě si pozornost zaslouží také víno rovněž pocházející ze svahů sopky. Calabrii proslavilo dezertní víno Greco di Bianco.
Suchá bílá a červená vína tímto krajem nerezonují. Nejznámější sicilská vína zastřešuje jedna obchodní značka, která zahrnuje bílá, červená, šumivá a alkoholizovaná vína. Sardinská vína jsou svěží a čistá. Nejsou vynikající, ale zapamatovatelná.