Jídlo a víno

Přesná pravidla správné harmonie jídla a vína neexistují. Čím je jídlo lahodnější, tím jemnější víno si žádá. Platí to i naopak. K studeným předkrmům se hodí bílá, mladší a suchá vína z nearomatických odrůd révy.

Teplé předkrmy si žádají spíše plnější a polosuchá bílá vína. Také k polévkám se může servírovat víno. Krémové francouzské polévky si žádají jemné šumivé víno. K rajčatové polévce se doporučuje polosuché Svatovavřinecké. K jednoduchému zeleninovému salátu se hodí lehčí suché a mladé víno. Víno k jídlům z těstovin, rýže a vajec je obzvláště vhodné perlivé a šumivé víno. K jemné vůni a chuti masa bílých ryb je vhodné podávat mladá vína, ke štice je nejvhodnější šumivé víno, ke smaženému kaprovi svědčí harmonické a dostatečně alkoholické víno. V zásadě platí, že k bílým masům bílá vína, k tmavým masům červená vína.

K jídlům z hovězího masa podáváme výhradně červená vína. Čím kvalitnější maso, tím kvalitnější víno. Vepřové maso chutná i s červeným vínem. Pokrmy z telecího masa žádají jemné druhy bílých vín. K huse a kachně se podávají bílá i červená vína s dostatečným obsahem kyselin.

Růžové víno se podává k jídlům z jehněčího masa. Domácí drůbež, zejména kuře vyžaduje bílé víno. K uzenému masu a uzeninám chutná prakticky každé bílé i červené víno, nesmí však být příliš aromatické, nízkoalkoholické a sladké.

Co se týká sýrů, většinu z nich lze velmi vhodně doplňovat. Kozí sýr si žádá výrazně aromatická bílá vína. K rokfortu a gorgonzole se doporučují sladká tokajská vína nebo suchý bobulový výběr z Rakouska. I ke camembertu se hodí přírodně sladké víno. K tvrdým plísňovým sýrům se podává portské. Sýry typu gouda, eidam a čedar si žádají plnější bílá a růžová vína. K ementálu je vhodné podávat kyselejší, decentní aromatické víno. Sladkou chuť parmezánu zvýrazníme podáním italského červeného vína.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus