Německá vína
Německá vína jsou důkazem poctivé práce a pedantické technologie, avšak bez přítomnosti větší poezie. Renomé zdejších vín v zahraničí se opírá především o bílé sorty. Rozdělení vinařských oblastí je díky důslednosti dost komplikované.
Existují zde čtyři velké oblasti pro kvalitativní kategorii Deutscher Tafelwein, v nichž se nachází 8 podoblastí pro Tafelwein, 15 pro Landwein a 11 pro Qualitätswein. Oblasti pro jakostní víno zahrnují 35 okresů, které mají 152 kolektivních poloh a 2600 individuálních poloh vinic. Předmětem našeho zájmu budou pouze nejvýznamnější oblasti. Nejsevernější oblastí je Ahr. Daří se zde více modrým odrůdám než bílým.
Oblast středního Porýní se zaměřuje výhradně na produkci bílého vína. Odrůdová vína, zejména Riesling, mají intenzivní chuť a výraznou kyselost. Stejně se na pěstování bílého vína zaměřuje rovněž oblast Mosela-Saar-Ruwer. Pocházejí odsud nejelegantnější a nejpikantnější německá vína. Region Nahe produkuje voňavá vína elegantní chuti a harmonie. V oblasti Rheingau je králem Riesling. Největší vinařskou oblastí Německa je Porýní-Hesensko.
V záplavě vín průměrné kvality vynikají tzv. terasová vína (Rhein Terrase). Poměrně rozsáhlou oblastí je i Porýní-Falc, nejslunnější a nejsušší oblast Německa. Místní vína se prezentují dobrou kvalitou. Oblast Franken, v srdci země, se vyznačuje na německé poměry celkem vysokým podílem modrých odrůd révy (23%). Region Wüttenbursko je známé svými růžovými a červenými víny.
Pro Bádensko, nejjižnější oblast, je příznačná široká paleta bílých vín. Místní specialitou je růžové víno Weißherbst. Za výborné víno, se také považuje červené odrůdové víno Spätburgunder z Tunibergu. Přestože Spätburgunder je modrá odrůda, představuje jednu z pěti nejrozšířenějších odrůd v německých vinicích.