Odrůda hroznů - Chardonnay
Chardonnay [šardone] je slavné a moderní. Hlavní oblastí této odrůdy je Burgundsko, bez ohledu na to, že pochází ze zdejší obce Chardonnay. Oblibují si ho nejen konzumenti, ale i pěstitelé a výrobci vín. Od šedesátých let dvacátého století se pěstování této odrůdy rozšířilo téměř po celém světě, neboť se jí vzácně daří v různých klimatických podmínkách a na různých půdách.
Chardonnay charakterizuje přizpůsobivost. Zatímco odrůdy jako Riesling a Sauvignon Blanc jsou ve svém základě přesně určeny a nedávají výrobci příliš mnoho možností na výběr druhu vína, s Chardonnay je to naopak. Navzdory bohatosti a síle vín hrozny nemají příliš výraznou chuť ani aroma. Výrobce může s vínem naložit dle vlastního cíle s ohledem na požadavky trhu. Tajemstvím úspěchu Chardonnay je požitek. Téměř vždy se dobře pije. Týká se to zvláště vín s ovocnou příchutí pocházejících z Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Severní a Jižní Ameriky.
Chardonnay pěstované v těchto zemích se vyznačuje plností, zralostí a jemností. Ovocná chuť se pohybuje od citronu a jablka přes meloun a broskev až po ananas a tropické ovoce. V Burgundsku je ovocná příchuť více potlačena a nahrazena ušlechtilejšími skořápkovým příchutěmi.
Nejběžnějším přídavkem Chardonnay je dub. Fermentace a zrání v téměř nových dubových sudech dodává mladému vínu kouřově-vanilkovou příchuť, při zrání přidává komplexnější chuť a bohatější strukturu. To vše se odráží na ceně.
Další metodou ovlivňující chuť vína je sekundární fermentace, když se víno nebo jen jeho část odsává jablečno-mléčným kvašením, a tak se stává jemnějším a máslovějším. Chardonnay skvěle ponese veškeré tyto úpravy.
Různé styly upřednostňují různé jídlo. Nejplnější víno je vhodné podávat dokonce k steakům. Většina se hodí k rybám.