Odrůda hroznů - Riesling
Riesling [Ryzlink] překvapivě charakterizuje nemodernost. Přesto patří k jedné z nejlepších odrůd hroznů na světě. Její pěstování je spjato hlavně s Německem, s regiony Mosel-Saar-Ruwer, Nahe, Rheingau a Falc.
Ve zdejším chladném podnebí se dá z Rieslingu vytěžit výjimečně intenzivní, avšak stále lehké a elegantní víno s ovocnou příchutí. Díky své kyselosti může zrát i mnoho let a jeho chuť zůstává stále svěží. Dalšími oblastmi pěstování této odrůdy je Alsasko, Wachau v Rakousku, Clare Valley a Eden Valley v Austrálii. Riesling v zásadě není ve vinohradu tak poslušný jako Chardonnay. Z něho vyrobená vína mají vrozené aroma, strukturu a rovnováhu. Nepotřebují přídavné příchutě, hloubku nebo bohatost, které dodávají vínu nové dubové sudy. Ve skutečnosti dub kazí základní celistvost Rieslingu.
Charakteristické příchutě v německém Rieslingu se pohybují od květinových tónů, pikantnejších zelených jablek a břidlice, až po zralé ovoce typu broskev, meruňka a koření v teplejším Falcku, po citrónové, minerální příchutě v Rheingau. Sladká vína mají často vůni medu a vyzrálý německý Riesling si vytvoří skvělou naftovou vůni. Alsaská vína mají jablkový, ocelový a minerální charakter.
Rieslingy z Austrálie zlepšují chuť limetkovou vůní a stávají se věkem kouřovými. V Austrálii i na Novém Zélandu se také produkují dobrá, bortytidou ovlivněna, medová, sladká vína. V Kalifornii se zase vyrábí sladký Riesling z pozdního sběru a v Kanadě výrazně koncentrovaná a sladká ledová vína. Záporná reputace Rieslingu vznikla hlavně kvůli vínům, která se chybně spojovala s Rieslingem a víny, která se jako Riesling tvářila.
Levný Riesling by se měl pít mladý, ale ostatní německé se mohou pít mladé nebo se mohou uchovávat mnoho let. Je to skvělý aperitiv a výborně se hodí k mnoha jídlům, která potlačují chuť jiných vín, jako jsou například čínská nebo pikantní jídla.