Portugalská vína
Vinařská moderna dorazila do Portugalska mnohem později než do Španělska. Starší generace vinařů se stále drží zastaralých metod. Za jejich vzor slouží portské a madeira, dvě alkoholizovaná vína, které tuto zemi proslavily.
Na severu země se nachází dvě plochy vinic Minho a Douro. V Minho se rodí Vinho Verde. Ve světě se však pije jiné než doma. Exportní je doslazené a bílé, doma se konzumuje suché a červené.
Oblast Douro se proslavila portským. Existuje několik druhů tohoto známého nápoje. Podmínkou ročníkového portského je lahvování do 18 měsíců. Jelikož v lahvi zraje za reduktivních podmínek, je v něm více svěžesti než v kterémkoli jiném. Crusted Port je směs několika ročníků, která zrála 3-4 roky v sudu. Fine Old Tawny Port je hedvábno-čokoládové portské, které může být i 20 let staré.
Ruby Port je nejsvěžejší a nejmladší portské, které bylo v sudu necelý rok. Single Quinta Port je portské z jednoho vinohradu. Tawny Port je hnědožluté a je často směsí červeného a bílého portského. Směrem jižněji ve vnitrozemí se nachází další dva vinařské regiony Bairrada a Dao. V Bairrada se produkují především červená vína. Vinho Espumante Natural Bruto lze považovat za nejlepší portugalské šumivé víno.
V oblasti Dao se vyrábějí většinou suchá , klasicky zastaralá portugalská vína. Poslední plochy osázené oblasti je ostrov Madeira. Zdejší vína jsou speciální tím, že se ohřívají nad teplotu 45 ° C v pecích zvaných estufas. Tento v minulosti náhodně objevený proces mění vzhled, vůni i chuť vína. Existují čtyři druhy Madeiry.
Jsou pojmenovány podle odrůd révy. Sercial je nejsušší Madeira, Verdelho je polosladké, Bual je sladké a kouřové a Malmsey je charakterově plné a medové.