Vína blízkého a dalekého východu
V Turecku platí zákaz dovážet zahraniční víno. Přestože místní vína se vyznačovala donedávna velmi kolísavou kvalitou, situace se výrazně zlepšuje.
Za čistá a harmonická vína lze považovat vína z oblasti Marmarského moře. Dobrá červená vína pochází z produkce státního monopolu Teckel Instanbul a od ankarské firmy Kavaklidere. Turci místo vína pijí raki, vinný destilát vyráběný ze sušených rozinek s extraktem anýzu.
Také kyperská vína zaznamenávají svůj vzestup. Jsou lehčí a kreativnější než před několika lety. Za pozornost stojí odrůdová suchá červená vína nebo suché šumivé víno Avra.
Produkty z Libanonu a Izraele jsou pro vinařský svět velmi zajímavé. Nejlepší vína na Blízkém východě pochází z produkce jednoho vinařského génia. Serge Hochar vyrábí čistá, dobře vyzrálá a dobře vyvážená červená vína. Jeho mladá růžová vína jsou hodnocena ještě lépe.
Izraelské vinařství nemá svou tradici, začalo prostě od nuly. Vyrábějí se zde čistá a elegantní vína. Nejkrásnější vína pocházejí z Golanských výšin.
Indie se nevyznačuje četnými vinicemi. Svoji tradici zde měly sladká a ne příliš chutná vína. Avšak díky jedné indicko-francouzské společnosti se začalo s výsadbou nových vinic a produkcí červených vín nové vlny. Později se začalo i s výrobou jemného a elegantního šumivého vína.
V Číně je hroznové víno poměrně zvláštností. Navzdory úsilí francouzských, německých a australských obchodníků se zdejšímu vínu nedaří. Dobrou odezvu má Cabernet d 'Est, čisté červené víno vyráběné čínsko-japonským konsorciem.
V Japonsku je srovnatelně tolik vinic jako u nás. Vína se vyrábějí jak z domácích, tak i zahraničních hroznů. Vděčí za to komplikované vinařské legislativě. Mezi nejlepší japonské vína patří Château Lumiere.