Ústní projev při prezentaci

Pokud chcete dobře prezentovat a pokud chcete, aby si lidé něco z vaší prezentace odnesli a neutikala jim pozornost, bylo by dobré, abyste si osvojili pár zásad.

Na úvod vždy pozdravte a oslovte ty, kterým budou vaše slova věnovány. S přáním pěkného dne a příjemného poslechu nic nezkazíte. Právě naopak, můžete si tím jen získat sympatie posluchačů na vaši stranu.

Začátek prezentace byste měli věnovat cíli a stručnému obsahu, který seznámí posluchače o tématu a jednotlivých bodech, kterým se budete věnovat.

Pozornost byste měli věnovat i přiměřené intenzitě a tónu hlasu, aby vaše prezentace nevyzněla monotóně. Určitě jste se na ni poctivě připravovali a nechcete přece, aby kvalitně zpracované informace byly znehodnoceny monotóním a nudným projevem.

Měli byste dodržovat oční kontakt s vašimi posluchači, aby věděli, že vaše slova jsou věnována právě jim. Koukání do země a mluvení "pod nos" by také mohly znehodnotit vaši prezentaci. Naopak, otevřený projev, přiměřená gestikulace a artikulace zaručí, že zaujmete a publikum nebude "usínat".

Pokud máte připravené pomůcky, ať již prezentaci v PowerPointu, ilustrační materiály, plakáty nebo handouty, máte o bod navíc. Toto vše pomůže lidem orientovat se v problematice, a také vám. Máte pomůcky, o které se můžete opřít a v tématu se neztratíte. Měly by sloužit i jako opěrné body pro vás, protože číst z papíru je opravdu nevhodné.

Zde je riziko, že byste měli skloněnou hlavu, a při delším čtení se váš hlas stane monotóním. Pokud chcete zaujmout publikum, je to nepřípustné. Nečtěte!

Pokud si nejste jisti vašim projevem, nebojte se říct si prezentaci doma, pro sebe. A nahlas! Právě o to jde. Abyste se slyšeli, osvojili si téma a dokázali flexibilně zpracovávat své myšlenky.

Navíc tím, že řeknete svou prezentaci nahlas cvičíte si zároveň i svůj hlasový projev.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus