Na úřadu práce po mateřské dovolené
Pokud maminka po skončení mateřské dovolené nemá nebo ji ze zaměstnání obratem propustili, může podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání na příslušném úřadu práce, sociálních věcí a rodiny.
Mezi povinnosti uchazečů o zaměstnání patří dostavit se na úřad alespoň jednou za kalendářní měsíc a aktivně si hledat zaměstnání, o čem třeba předložit doklad. Úřad na oplátku poskytuje informační a poradenské služby pro volbu povolání, zveřejňuje seznamy volných pracovních míst, nabízí účast na vzdělávacích programech apod.
Za uchazeče o zaměstnání platí stát pojistné do zdravotní pojišťovny. Ti nezaměstnaní, kteří splňují podmínky, mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na dávku v nezaměstnanosti má pojistník, který v posledních čtyřech letech před zařazením do evidence nezaměstnaných byl pojištěn v nezaměstnanosti nejméně tři roky.
Podle novely zákona o sociálním pojištění platné od února tohoto roku mají i maminky po skončení mateřské dovolené nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínkou je, že po dobu pobírání rodičovského příspěvku měly status zaměstnankyně, čili zůstávaly u zaměstnavatele v evidenci zaměstnanců. Jde o to, že pouze období přerušení povinného pojištění v nezaměstnanosti zaměstnance z důvodu čerpání mateřské dovolené se započítává do doby pojištění v nezaměstnanosti, na základě kterého vzniká nárok na dávku v nezaměstnanosti.
Podpůrné období, během něhož se uchazeči o zaměstnání vyplácí dávka v nezaměstnanosti je 6 měsíců.
Po třech měsících v evidenci uchazečů o zaměstnání může maminka, která má zájem, žádat o příspěvek na samostatnou výdělečnou činnost a založit si živnost. S přijetím příspěvku se zaváže vykonávat tuto činnost nepřetržitě nejméně dva roky. Výše příspěvku závisí na samosprávním kraji a na průměrné míře registrované nezaměstnanosti v okrese. Podmínkou uzavření dohody o poskytnutí příspěvku je absolvování přípravy na zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti a předložení podnikatelského záměru.