špatný styl řízení - vedení podniku, jeho šéfové vždy určují rozhodující měrou morální úroveň firmy, jakož i přijetí určité formy chování jednotlivých pracovníků,
konkurenční tlak a strach z nezaměstnanosti - obava ze ztráty zaměstnání, strach ze šikovnejších kolegů, nízká sebedůvěra, různé formy zakomplexovanosti, hněv, frustrace, touha po moci, snaha získat postavení, dominance nebo členství v určité skupině se často mění na agresi,
určité osobnostní předpoklady: potěšení z manipulace s lidmi, potřeba poutání pozornosti, potěšení z utrpení druhých, krutost, agresivita, žárlivost, hrubost a jiné.
Ke vzniku mobbingu netřeba žádné výjimečné podmínky, jako například přítomnost patologického sadisty, nebo absence kázně na pracovišti. Nejčastěji vzniká v normální skupině, kde se agresoři mohou jevit jako zcela normální lidé, často ve skupině oblíbení. Zejména v zárodku se nedá jednoznačně určit, kdy se jedná o nevinný žert a kdy už jde o mobbing. Vztahy účastníků mobbingu mají na rozdíl od žertu svou dynamiku a zákonitý vývoj.
V každé skupině se najde někdo méně oblíbený, koho ostatní více či méně odmítají a pomlouvají a dělají si na jeho účet různé posměšky. Pokud se tomu oběť nebrání a nikdo se jí nezastane, tlak se postupně zesiluje a narůstá agrese.
Nastává tehdy, když ve skupině roste napětí z náročnějších úkolů a outsideři instinktivně slouží jako ventil k uvolnění napětí. Další možnou příčinou této fáze je i to, když se v jednom kolektivu setkají dva nebo více agresorů, kteří používají násilí k uspokojení svých potřeb, někdy dokonce na obveselení celé skupiny.
K hlavnímu agresorovi se postupně přidávají další, až se vytvoří skupinka tyrany, kteří již systematicky působí na své oběti.
Většina přijímá normy agresorů a přidávají se další.
Mobbing se stává běžným chováním na pracovišti.
Dobrý šéf by si měl všímat vztahů na svém pracovišti, aby zachytil všechny možné náznaky agrese ještě v zárodku. Musí se snažit o prevenci a ze svých podřízených vytvořit efektivní skupinu, kde platí právo a spravedlnost a vládne důvěra, autorita, vzájemná úcta a solidarita.
Většina firem stále ignoruje fenomén mobbing. Neuvědomují si, že psychická válka je drahá. Oběti mobbingu mívají velké zdravotní problémy a jsou často práceneschopné. Šikanovaní zaměstnanci dlouhodobě podávají výrazně snížený pracovní výkon. A i mobbeři spotřebovávají část své pracovní energie na vymýšlení nových intrik a zlomyslnosti.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu