Na tomto příkladu si zilustrujeme jak se dá při nabídkách práce profitovat na lidské naivitě.
Představme si situaci, že někdo si listuje nabídky práce, aby našel doplňkové zaměstnání ke svému hlavnímu pracovnímu poměru. Má zájem o nějakou jednoduchou práci, na níž by mohl pracovat doma a přivydělal si tak několik euro.
Tato práce může být manuální. Na začátku otevře nabídky práce a hledá nějaké zajímavé možnosti. A tady natrefí na inzerát, kde mu slibují výhodné zaměstnání, například lepení obálek, nebo skládání nějakých sáčků, nebo vypisování adres na dopisy a podobně. Jsou to práce mechanické, nezajímavé, ale mnoho lidí nemá problém takovou práci vykonávat vedle hlavní činnosti, a tak si řeknou, že to zkusí.
Jako odpověď obdrží požadavek, nejprve musíte zaplatit nějaký vstupní poplatek. Právě zde by vám mělo být podezřelé, co jsou to za nabídky práce, pokud od vás na úvod očekávají peníze?
Jsou známy případy, kdy zájemce o práci odpověděl na inzerát tohoto typu, pak byl vyzván, aby zaplatil několik desítek korun, aby dostal propozice. V propozicích byl znovu vyzván, aby zaplatil nějaký další vstupní poplatek, koupil obálky a pak je může začít vyplňovat. Situace se opakovala ještě několikrát a jeho investice již byla značná. Zcela nakonec se dozvěděl, že pokud chce na těchto obálkách i vydělat musí si najít někoho komu by je nakonec prodal.
Je jasné, že jde o podvodný postup, kdy inzerent využívá nabídky práce pro své obohacení. Je to logický postup. Dá se předpokládat, že člověk, který sáhne po jednoduché práci, pravděpodobně není zcela inteligentní a snadno naletí lákavé, podvodné nabídce. Škoda není velká, tak nikdo nebude nikoho žalovat. Většina poškozených si ani nebude nikde stěžovat. Prostě to vzdají a budou se v budoucnu věnovat něčemu jinému.
O druhé zaměstnání má zájem poměrně velký počet lidí. Několik euro získaných od jednoho zájemce o pracovní nabídky se rychle násobí. O pracovní nabídky se zajímají tisíce lidí, a když i malou částku násobíme tisíci získáme zajímavá čísla.
A tak pokud se zajímáte o pracovní nabídky, dejte si vždy pozor na to, kterým směrem tečou peníze. Zda platíte vy zaměstnavateli nebo zaměstnavatel vám.
Nevěřte nikomu kdo na úvod práce požaduje od vás zaplatit.
Neříkám, že to platí univerzálně. V některých případech může jít o nabídku, která je korektní, ale vždy je třeba si dát velký pozor na to, kterým směrem odcházejí vaše peníze.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu