Znaky podvodné nabídky na práci doma
Práce doma, kterou nabízejí weby a často se šíří i ve formě spamů, má více nástrah. Tou základní bývá podvod. Některé z nabídek práce doma jsou jednoduše nepoctivé - jejich autoři se snaží vydělat na naivitě, nezkušenosti lidí, kteří ve vidině pohodlného výdělku naletí na neseriózní nabídky. Podívejme se na některé znaky, které by vás měly varovat, že práce na doma, která vám je nabídnuta nemusí být zcela seriózní.
Prvním varovným signálem je povinnost vložit jakékoli vstupní investice, například zakoupit pracovní materiál, registrovat se za většinou ne malý poplatek nebo uhradit další položky. Seriózní firma, která je opravdu schopna vydělat zaměstnáním osob, které budou pracovat doma, nemá důvod přistupovat k úvodním poplatkům. Proto zásada číslo jedna práce na doma: pokud od vás chtějí peníze předem, jděte hledat práci jinde. Myslete na tok peněz. Hledáte si práci doma. Ne možnost někomu zaplatit.
Další možnou zradou je nasazení na příliš velké množství vykonané práce doma za určitý čas. Je třeba si dobře zvážit, kolik čeho jste schopni vyrobit, případně za jakou časovou jednotku můžete odvést určitý objem práce. Také si dobře přečtěte pracovní smlouvu a v případě jakýkoliv nejasností nebo pochybností si nechte všechno pořádně vysvětlit. Tato nástraha mívá dvě možná problematická místa:
Horším případem je, že se zavážete vykonat práci doma, která je vázána na objem, nebo výkon vyplácením provize. Zrada je v tom, že brzy zjistíte, že tak mnoho práce se nedá udělat. Pak po měsíci zjistíte, že jste pracovali jako otrok, ale nesplnili jste normu. A vidina velkých peněz je pryč. Pokud je "základní" sazba za práci velmi malá a zaměstnavatel vám slíbí "mastné prémie" za výkon, ujistěte se, že požadovaný výkon je možné zvládnout. Pokud jednáte se spekulanty, ti mohou šikovně nastavit parametry tak, že normu nesplníte jen "o fous". Pokud to dělá pravidelně, umí přesně odhadnout, kolik práce průměrný člověk může udělat.
Méně zákeřným případem je, pokud si naložíte hodně špatně placenou práci na doma. Méně zákeřný je proto, že chyba je na vaší straně, nikoli na straně zaměstnavatele. Někdo potřebuje peníze a vypočítá si, že pokud bude denně pracovat doma několik hodin navíc, získal byste měsíčně příjemnou sumičku navíc. Po pár týdnech začnete zjišťovat, že tak mnoho práce navíc vás zcela zbavuje volného času. Volno potřebujme. Bez odpočinku a regenerace přijde únava, oslabení organismu, časem nemoci.
Třetím varovným signálem pochybné nabídky práce doma je nabídka příliš vysokého výdělku. Je zdravé, pokud zpozorníte vždy, když vám někdo dává příliš atraktivní nabídku. Příliš atraktivní nabídky se nenabízejí, většinou je na ně dost zájemců i mezi známými toho, kdo nabízí. Pokud by měl někdo velmi lukrativní práci doma, dá ho svým kamarádům. Nebo - ještě lépe - najde někoho, kdo tu práci udělá za pakatel a zisk si ponechá.
Takže pozor na to. Práce doma je žádaná, mnoho lidí by chtělo pracovat z domu. Pokud je velká poptávka, podmínky budou nevýhodné. Nehrňte se mezi dav. Pokud vás zajímá práce doma, zvyšte si kvalifikaci, abyste si mohli vybírat. Opakuji to ještě jednou: zvyšte si kvalifikaci. Čím více víte, tím "luxusnější" práci doma (a nejen doma) můžete provádět.