Práce při zaměstnání

Často se stává, především v univerzálnějších profesích jako například účetní či programátor, že zaměstnanec začne uvažovat o další práci jako vedlejším pracovním poměru. Nová práce by mu přinesla pár korun navíc do rodinného rozpočtu. Tomuto nápadu nebrání nic, ale třeba mít na paměti, že zaměstnanec může vedle svého zaměstnání prováděném v pracovním poměru vykonávat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Jinými slovy:

Práce při zaměstnání podobná práci v hlavním zaměstnání musí být prováděna se souhlasem hlavního zaměstnavatele. To znamená, že například uklízečka by měla získat souhlas od zaměstnavatele, pokud se jí v jiné firmě naskytla podobná práce.

To se týká jakékoli výdělečné činnosti, ať už pro jiného zaměstnavatele nebo na základě živnostenského oprávnění. Rovněž ani jednou daný souhlas není neodvolatelný a může se stát, že ho zaměstnavatel písemně odvolá. Podmínka odvolání je jen jedna, a to uvedení důvodů.

Jakmile se tak stane, ať chcete nebo ne, musíte svou vedlejší výdělečnou činnost ukončit, nebo pokud se tak rozhodnete, ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem.

Vyšší stanovena omezení se však nevztahují na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, lektorské, přednáškové, literární a umělecké činnosti. Taková práce má jiné parametry.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus