Velká část Čechů patří spíše ke chudčím lidem. Pokud k tomu připočtete fakt, že jsme malý trh, umíte si odvodit, že firmy mají malý odbyt, malý zisk a tedy si nemohou dovolit dávat takové platy, než podobné firmy v zahraničí.
Proto je práce v zahraničí tak lákavá. V každém případě získáte za práci v zahraničí více, než ve stejné pozici a při práci doma. Je to mrzuté. Vyspělé země dychtivě volají po kvalifikovaných, hlavně IT pracovnících. Takříkajíc je vyvažují zlatem.
U nás je stále kult manuální práce. Řemeslník si řekne i celkem nereálné přemrštěnou částku (oprava vodovodu za polovinu průměrné měsíční mzdy plus materiál). No pokud se někomu pokazí počítač, nechce zaplatit za jeho odbornou údržbu. V takových podmínkách je jen logické, že kdo trochu může, uchází se o práci v zahraničí.
Ještě donedávna měla práce v zahraničí "nevýhodu" - bylo třeba makat mnohem více, než bylo běžné pracovní tempo u nás. No v poslední době se vysoké pracovní nasazení očekává i u nás. A tak mezi prací doma a prací v zahraničí zůstává jediný rozdíl - výška mzdy. A ta mluví pro práci v zahraničí.
Práce v zahraničí samozřejmě přináší nutnost přestěhovat se, někdy i s celou rodinou. Ale život v zahraničí má často tak zajímavé parametry, že mnoho lidí se po čase už ani neplánuje vrátit domů.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu