Práce v Anglii

Vyplatí se ještě cestovat za prací do Anglie? Určitě znáte někoho ve vašem okolí, kdo se rozhodl odejít pracovat do zahraničí, možná ne nastálo, ale alespoň si přivydělat na živobytí doma a ušetřit nějakou tu korunu. Většina Čechů se rozhodla pro Britské ostrovy a Irsko. Postupem času se však finanční situace Čechů doma zlepšovala, a tak je na místě otázka, zda se stále vyplatí pracovat v zahraničí?

Odpověď závisí na mnoha faktorech. Samozřejmě to je země, v níž se rozhodnete pracovat, sektor a typ práce, kterou chcete vykonávat i Vaše životní návyky.

Protože většina lidí šla za prací do zahraničí právě do Anglie, chtěl bych porovnat jednotlivé výhody a nevýhody, jakož i to, zda je to stále výhodné.

V první řadě se naskýtá otázka, zda jít na vlastní pěst nebo si práci v zahraničí zajistit pomocí pracovní agentury. Druhá možnost vás vyjde dráž, ale na druhou stranu je to asi méně riskantní.

Předpokládám, že většina lidí chce v Anglii vykonávat pouze pomocné práce, práce v kychyni či ve skladu. Průměrná hodinová mzda se za tyto pozice pohybuje od 5,70 až po kolem 7 liber na hodinu. Tak pojďme počítat spolu.

Dejme tomu, že máte plat 6,50 libry na hodinu a pracujete standardně, tedy 40 hodin týdně, což nám dá 260 liber týdně. Z toho zaplatíte za ubytování minimálně 40 liber, plus účty 10, strava 25 a něco navíc 15 liber. Výdaje jsou spolu asi 90 liber (a to jsem opravdu optimista). Za týden tedy ušetříte 170 liber, měsíčně 680 liber, taková brigáda přes léto dokáže vynést kolem 2000 liber.

Je však nutné do toho započítat poplatek agentuře, letenku, případně další dopravu do práce a zpět, nebo věci navíc,které je nutno si koupit. Vím, tyto výpočty jsou opravdu velmi obecné a nelze se podle nich jednoznačně orientovat. Dá vám to však alespoň přibližný obraz o tom, zda se Vám vyplatí práce v zahraničí. Každý si to musí přepočítat sám.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus