Nepříjemnou skutečností však zůstává, že v socialismu se pod pojmem "práce", rozumělo zejména "zaměstnání".
Méně se již zkoumalo, zda je práce opravdu nutná, nebo a jak je prováděna. V množství pracovních míst, které byly k dispozici, bylo možné vybrat si práci odpovídající kvalifikaci a člověk získával pocit, že pracovní jistoty jsou něčím co se dá zaručit.
Ve skutečnosti práce v dobách socialismu byla značně deformovaným úkazem. Velká většina národa zastávala názor, že všichni lidé jsou stejní a vznikl tak zájem o rovnostářství, kdy byla snaha dosáhnout stavu, aby všichni lidé dostali stejně zaplaceno. Dobře to zní, a pokud člověk dlouho nepřemýšlí může nabýt pocitu, že takto lze dosáhnout určité spravedlnosti, pracovní či sociální.
Práce v socialismu byla často standardizována a lidé i dostávali unifikované výplaty. Výše mzdy byla často stanovena z politických kruhů a nepříliš odpovídala tomu, zda práce daného člověka vydělá nebo nevydělá. Výsledkem bylo, že lidé získali pocit, že všichni jsme si rovni a to i při výplatách. Ve skutečnosti byl tento pocit dotován stranou, ideologicky.
Tak jako práci tak prodej produktů měl v rukou stát. Pokud mléko stálo 2,10 Kčs a při této ceně se udrželo pár desetiletí, tento stav byl vytvořen uměle. Ostatní výrobky byly záměrně předražené, aby se snížila jejich dostupnost.
Rovnostářství, které bylo podporováno i politicky však mělo za následek i rovnostářství ve výkonu práce. Pokud jste si uvědomili, že váš plat bude například 2100, - Kčs za měsíc, tento plat zůstával beze změny i v případě, že jste se velmi snažili pracovat skvěle. Pokud jste se flákali, a nedělali jste to příliš okatě, práci jste neztratili, protože zaměstnavateli, by se nehodilo vykazovat příliš mnoho odcházejících pracovníků. I tak by na dané pracovní místo museli přijmout někoho jiného.
A tak se vytvářel stav, kdy si pracovník postupně začal uvědomovat, že i když fláká svou práci, nebo dělá naplno, výsledek v peněžence je stejný. V tomto klimatu se práce začala měnit na frašku. Mnoho lidí pracovalo jen na oko, a ten kdo začal pracovat naplno, byl často směšný.
Vznikaly tak tábory lidí, kteří nedělali vůbec nic a několik jednotlivců, kteří často "tahali" celé pracoviště vzhůru, k výkonu.
Práce za socialismu měla z vnějšího pohledu klasické znaky: plnil se plán, byly stanoveny normy. Tento plán byl však často fiktivní a byl by se plnil úplně jinak, kdyby byl závislý na výši příjmu.
V paměti mnoha lidí zůstává období socialismu zafixované s příchutí jakési nostalgie. Na negativní věci člověk při vzpomínkách často zapomíná a zůstávají jen některé z pozitivních zážitků.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu