Práce - zdroj obživy

Absolutně největší část lidí dnes považuje práci za způsob, jakým se dá živit. Toto tvrzení je poměrně nenapadnutelné akorát je vhodné trošku jej upřesnit.

V zásadě se dá opravdu říci, že peníze - nebo jinak řečeno hodnoty - opravdu vznikají pomocí práce. Velmi mnoho lidí jinak ani fungovat nemůže. Prodávají svou práci. Jinými slovy vyměňují svůj čas za peníze. Ve vymezené pracovní době jsou ochotni vykonávat činnost ve prospěch zaměstnavatele a ten jim za to zaplatí.

To, že tento způsob obživy je rozšířen ještě však neznamená, že je jediný. Práce totiž nemusí znamenat jen kopání kanálů, nebo balení balíků. Dovolte mi povzdechnout si, že v myšlení mnoha lidí, tento pohled na práci stále setrvává. Hlavně éra socialismu nás vychovala, že práce je jediný poctivý zdroj obživy. A to znamená, že kdo nemá práci je stejně nepoctivý jako ten, kdo má hodně peněz za málo práce. Tyto argumenty vyhovovaly starému režimu z různých důvodů a proto byly široce medializovány. Prošly do krve mnohých z nás.

A tak v myslích nám stále zůstává pocit, že člověk ani nepotřebuje hodně peněz, že živit se prací znamená živit se poctivě. Tento pocit je sice hluboce zakořeněn, ale nemusí platit ideálně pro každého.

Mnoho lidí se prací živit nemusí. Než zatnete krumpáče do tvrdé zeminy, zvažte, zda je toto jediný způsob práce, kterou můžete a dokážete provádět. Mnohem výhodnější je vykonávat takovou práci, jakou nedokáže udělat leckdo.

Samozřejmě tato rada není použitelná pro velkou většinu lidí. Než se však do většiny zařadíte, zkuste zjistit, zda nemáte schopnost pracovat jinak než většina. Ideální způsob práce je totiž takový, kdy se živite spíše svými myšlenkami, než svaly. I v tomto možná ještě přežívá myšlení minulého století, které mluvilo o tom, že "práce je smyslem života".

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články