Víte kolik utrácíte?
Jedním z hlavních témat současnosti, která se vynořila v důsledku hospodářské krize je téma šetření.
Ztráta zaměstnání či obavy z ní, strach ze snížení platu, z omezených finančních možností, z majetkových ztrát nebo vidina nejisté budoucnosti vede lidi k přemýšlení o možnostech jak uspořit. Lámou si hlavu jak vyžít z nižších příjmů, hledají způsoby jak se uskromnit pokusí odložit si nějaké ty finance na horší časy.
Prvním krokem vedoucím k úspěšnému šetření je analýza výdajů.
Na papír (příp. do PC) si co nejpřehledněji sepište položky vašich nákladů a k nim průměrnou měsíční částku, kterou na ně vydáte. Pokud nevíte přesnou částku, tak ji co nejpoctivěji odhadněte a pokud jde o jednorázové, případně jen občasné výdaje, je nutné je přepočítat na měsíční částky.
Obvykle se v domácnosti vyskytují tyto nákladové položky:
Pravidelné výdaje
Bydlení (nájem, voda, elektřina, topení, plyn ...)
Komunikace (televize, koncesionářské poplatky, telefon, mobil, internet ...)
Pojištění (životní, úrazové, penzijní, domácností ...)
Půjčky (hypotéky, úvěry, leasing, nákup na splátky ...)
Spoření (stavební, investiční, penzijní ...)
Nepravidelné výdaje
Bydlení (opravy, renovace, vybavení ...)
Automobil (opravy, údržba, benzín, mytí ...), cestovní (veřejné dopravní prostředky)
Domácnost (potraviny, drogerie, kosmetika, čistící prostředky ...)
Děti (školka / škola, zájmové kroužky, kapesné ...)
Oblečení (pro každého člena rodiny)
Volný čas (kultura, hobby, restaurace, výlety, dovolená ...)
Domácí zvířata (strava, veterinář, péče ...)
Dary (oslavy, narozeniny, Vánoce, svatby ...)
Jiné (cigarety, zahrada, léky ...)
Rezerva na neočekávané výdaje
Výsledná částka vám dá přibližný odhad vašich měsíčních výdajů, přičemž uvidíte, za které položky utrácíte nejvíce peněz a které náklady byste snad dokázali snížit, případně úplně vyloučit.
K částce výdajů přirovnejte úhrn vašich příjmů. Stejně jako náklady i příjmy si přepočítejte na měsíční průměr. Nesmíte zapomenout ani na nepravidelné, občasné příjmy. Srovnání výdajů s příjmy může mnohdy i velmi nepříjemně překvapit.
Vyhovující je, když jsou výsledné příjmy alespoň o 10-15% vyšší než náklady. Umožňuje to rodině tvořit si rezervu pro horší časy nebo si šetřit na větší investici.
Závažnější situace nastane, pokud se výdaje rovnají příjmům. Rodina mine tolik, co vydělá, dá se říci, že žije na doraz. Při zhoršení finančních poměrů se může domácnost dostat do nepříjemných problémů. Proto by bylo vhodné najít výdaje, které by bylo možné snížit a začít si vytvářet finanční zálohu.
Opravdu špatný stav nadejde, kdy výdaje jsou vyšší než příjmy. Výdělečně činní členové rodiny nepřinášejí do domácnosti ani tolik peněz, aby pokryli útraty. Nejvyšší čas podívat se na náklady pod drobnohledem a vyhradit si oblasti, kterým je nutno priškrtiť kohoutek (např. potraviny, oblečení, kultura, telefon, cigarety, automobil, případně i pojistky či spoření).
Velkým pomocníkem při šetření může být deník výdajů ve formě sešitu, do kterého se každý den zapisují přesné částky vynaložené na tu kterou položku (pravidelné výdaje je z deníku možné vynechat). Stejně tak pomůže určit si částku na týden, do níž je nutné se "vejít".