Zaměstnání od do?

Běžný zaměstnanec musí chodit do práce. Má určitý počet hodin, nebo úkoly, které má provést. To je jeho zaměstnání a za to dostane odměnu. Za socialismu se velmi oceňovali "lidé práce", dělníci, rolníci. Poctivá práce je dodnes zažitá, jako symbol čestné obživy, jistoty.

                 

Jakkoliv je taková práce velebena, nikomu neujde fakt, že je tu problém. Je to většinou nižší kvalifikované zaměstnání. Lidé, kteří se toho hodně nenaučili, nebo měli tu smůlu, že se ani naučit nemohli, jsou odkázáni vykonávat jednodušší činnosti, často takové, které je vlastně ani nebaví. Mzda za takovou práci je přiměřeně nízká. A tak člověk sice poctivě pracuje, ale celý život je téměř na hranici existenčního ohrožení. Nemůže přestat pracovat. Jeho zaměstnání mu přináší poměrně malé zisky a kdyby s ním přestal, vyschne jediný proud financí do rodiny.

Většina lidí tak žije a celý život nic nezmění. Neinvestují svůj čas do zkoumání, zda jejich zaměstnání je právě to, co chtěli. Často ani nemohou - jsou pracovně vytíženi, nemají čas ani sílu vzdělávat se. Nemohou si dovolit přerušit práci a zkusit něco jiného. A tak jsou vlastně rukojmími. I když se to už dnes nenazývá otroctvím, ani nevolnictvím, mnoho lidí je v podobné situaci. Jsou zaměstnáni prací a nemohou se věnovat perspektivnějším činnostem.

Musí ráno vstát a jít do fabriky. Tam je čeká nezáživné, nudné zaměstnání. Prostě blbá práce. Pak mají volno. Mnoho zaměstnavatelů dokonce dělá (nepsaně a neoficiálně, ale reálně) obtíže, pokud je člověk nemocný, nebo chce jet na dovolenou. Nejednou vidíme, jak lidé musí přijít do práce, i když mají chřipku. Nebo musí jet na dovolenou v době, kdy jim to diktuje zaměstnavatel a nikoli tehdy, kdy by chtěli oni.

Vím, je hodně lidí, pro něž je právě taková běžná práce jedinou možností. Pokud máte na víc, zkuste i něco jiného. Zaměstnání může mít různé formy, nemusí to být vždy jen prodávání vlastního času a síly za peníze.

Otázka totiž pro tento druh prací zní jinak: ne čím se živíš teď.

 

Čím se budeš živit, když ztratíš sílu?

Pokud prodáváš svůj čas, nemůžeš velmi zvýšit svůj příjem. Kolik hodin ze svého dne můžeš prodávat?

Mít zaměstnání je dobré, ale vždy se zkuste zamyslet, zda se vám nepodaří pracovat tak, aby váš příjem byl co nejméně závislý na vašem investovaném čase, umu, síle, pozornosti. Taková práce se vyplatí nejvíce.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus