Jaká jsou další práva ve zkratce
Práva zaměstnance, který je v závislé činnosti je mnoho a není špatné, pokud o nich zaměstnanec ví, nebo alespoň ví, kde se o nich může dozvědět.
Pracovní poměr je však i o povinnostech, takže je třeba ohlídat ve svém pracovním životě objektivní rovnováhu mezi plněním povinností a uplatňováním si práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů musí být v souladu s dobrými mravy; nikdo nesmí tato práva a povinnosti zneužívat na škodu toho druhého (zaměstnance, zaměstnavatele nebo spoluzamestnancov).
Zaměstnanci mají právo na odpočinek (přestávky na jídlo, přestávky na odpočinek mezi jednotlivými změnami, nepřetržitý odpočinek v týdnu a pod.), Na zotavení po práci (nárok na dovolenou), na poskytnutí volna při závažných osobních překážkách (návštěva lékaře se sebou, s rodinnými příslušníky, účast na pohřbu, svatbě, stěhování zaměstnance a pod.), na hmotné zabezpečení při pracovní neschopnosti (nemoci, úrazu), v souvislosti s těhotenstvím a rodičovstvím atd..
Právo na poskytování stravy - buď v stravovacích zařízeních zaměstnavatele, nebo jiných stravovacích zařízeních.
Zaměstnanci nebo jejich zástupci mají právo na poskytování informací o hospodářské a finanční situaci zaměstnavatele a o pravděpodobném vývoji jeho činnosti srozumitelným způsobem a ve vhodném čase.
Ženy a muži mají právo na rovné zacházení. U žen se berou v úvahu i jejich fyziologické předpoklady a jejich společenská funkce v mateřství.
Zaměstnanci, u kterých došlo k porušení jejich práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů, si tyto svá práva mohou uplatnit u soudu.